Revizija utvrdila brojne nepravilnosti u radu Vlade RS tokom 2015. godine

Aktuelno

U reviziji izvještaja konsolidovanog budžeta RS, Glavna služba za reviziju RS dala je Vladi RS mišljenje s rezervom, a u izvještaju je naveden niz nepravilnosti i nepropisnog predstavljanja izdataka.

Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala je mišljenje s rezervom za finansijsko poslovanje Vlade Republike Srpske u prošloj godini.

Revizori utvrdili da su neizmirene obaveze iz ranijeg perioda proknjižene suprotno Zakonu o budžetskom sistemu RS, a radi se o otplati neizmirenih obaveza u iznosu od 78 miliona maraka.

-Iskazani rashodi i izdaci su veći najmanje za 103,7 miliona maraka, od čega se 23,8 miliona odnosi na ukalkulisane obaveze za koje nisu bila raspoloživa sredstva u budžetu za 2015, pa su evidentirani kao rashodi obračunskog karaktera, 3,4 miliona neevidentiranih rashoda i obaveza u Ministarstvu prosvjete i kulture i 79,1 milion maraka za otplatu dugova – po osnovu trezorskih zapisa koji su emitovani i isplaćeni u toku 2015”, naveli su revizori.

Rashodi su precijenjeni na rashodima za stručne usluge u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite u iznosu od 2,6 miliona maraka, tako da revizijom utvrđeni rashodi i izdaci iznose 2,5 milijardi maraka.

Planirane isplate iz budžeta Republike Srpske lani su kasnile, pa iskazane kratkoročne obaveze na kraju 2015. (uključujući i obaveze za subvencije) nisu bile izmirene ni do 29. februara ove godine u najmanjem iznosu od 190.820.522 KM (od čega je 185.460.720 KM evidentirano, a najmanje 5.359.802 KM nije evidentirano).

Neizmirene obaveze po osnovu subvencija iznosile su najmanje 32,9 miliona maraka kod Agencije za agrarna plaćanja i Ministarstva saobraćaja i veza.

-Zbog toga što izdaci za otplatu ostalih dugova nisu iskazani u iznosu najmanje od 78,5 miliona maraka, nepokriveni deficit tekućeg perioda iznosi najmanje 82 miliona maraka, napisano je u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora.

Za iznos emisije trezorskih zapisa od 79,1 milion maraka, koji su emitovani i isplaćeni u toku 2015. godine, utvrđeno je da nije izvršeno evidentiranje preko primitaka i izdataka od izdavanja ostalih hartija od vrijednosti.

U proteklim godinama i značajan iznos novčanih sredstava privatizacije dat je u vidu pozajmica i zajmova (na osnovu odluka Vlade). Za pozajmice za koje nisu potpisani ugovori, odnosno nisu definisane osnovne odredbe pozajmljivanja, Vlada pojedinačnim odlukama prolongira rokove povrata sredstava.

Korištenje sredstava sa escrow računa u iznosu od 33 miliona KM, za izmirenje dospjelih budžetskih obaveza, nije odobrila Narodna skupština Republike Srpske.

S 31. decembrom 2015. godine postoji obaveza povrata sredstava na escrow račune (račun posebnih nemjena) u ukupnom iznosu od 85,13 miliona KM.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS su, kako je navedeno, potcijenjene obaveze za primljene avanse u visini od oko 200.000 maraka i dugoročno razgraničeni prihodi za iznos od 1,1 milion maraka, dok su prihodi tekućeg perioda precijenjeni u iznosu od 1,3 miliona maraka.

Revizori su skrenuli pažnju i na nepravilnosti u projektu “Andrićgrad”, za koji Vlada RS nije donijela odluku o utvrđivanju statusa pravnog subjekta od posebnog značaja. Koncesionar, preduzeće “Lotika“ Emira Kusturice može se upisati kao vlasnik objekata koji se izgrade, a može ih i bez saglasnosti Vlade RS uknjižiti na treća lica.

Mišljenja su i da je prisutan rizik od gubitka ulaganja usljed tekućeg poslovanja firme “Andrićgrad“ d.o.o. koje je u finansijskim izvještajima za 2015. iskazalo neto gubitak obračunskog perioda od 680.300 KM.

Iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS su saopštili da su od Narodne skupštine RS zatražili autentično tumačenje Zakona o budžetskom sistemu RS.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *