VODE I EVIDENCIJU PRISUTNIH: Radnike prisiljavaju da dolaze na stranačke skupove

Aktuelno

Zaposleni u javnom i privatnom sektoru su u predizbornim kampanjama u BiH izloženi neviđenim pritiscima i ucjenama od strane poslodavaca.

Radnici su, posebno u javnom sektoru, obavezni da posjećuju stranačke skupove i tribine političkih partija kojima pripadaju njihovi direktori ili rukovodioci, a kako se predizborna kampanja zahuktava prave se i spiskovi, kako bi stranke znale na koliko glasova mogu da računaju. Mnogi zaposleni imaju obavezu i da učestvuju u predizbornim aktivnostima, dijele letke i lijepe plakate.

Niko iz straha ne smije da odbije zadatke tokom kampanje. Posebno se plaše radnici koji imaju ugovore na određeno.

– Radim u jednom javnom preduzeću na određeno vrijeme. Indirektno su mi rekli da ako „oni“ ne pobijede neću ostati na poslu i rekli mi kome bih trebao da dam glas – priča jedan radnik koji iz razumljivih razloga želi da ostane anoniman.

Pošteđeni nisu ni radnici u privatnim firmama. U fabrici obuće „Bema“ osvanuo je spisak, gdje direktor zahvaljuje radnicima koji su došli na tribinu njegove političke partije, a za one koji nisu bili popisani rekao je da će taj podatak “imati u vidu”.

Marinko Umičević, tehnički direktor ove fabrike, kaže da su “njegovu pravnicu naljutile neke žene pa je tako napisala”, što on nije potpisao.

– Nikome ne naređujemo da dođe na tribinu, samo obavjestimo radnike, a do njihovog obraza je i karaktera da li će da dođu i za koga će da glasaju. Uostalom, mi smo privatna firma i imam pravo da napišem šta hoću, nemam nijednu mrlju, sve radim pošteno i transparteno – poručio je Umičević.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da su radnici, dok traje izborna kampanja, osim što su kažnjeni malim platama i neuplaćenim doprinosima, primorani da mimo radnog vremena posjećuju stranačke skupove.

– Bez obzira da li je riječ o privatnom ili javnom sektoru vrši se pritisak na radnike da glasaju za stranku za koju je opredjeljen njihov poslodavac. Poslodavci ih, što je nezakonito i nemoralno, ucjenjuju otkazima, neprodužavanjem ugovora ili sličnim odmazdama – kaže Mišićeva.

Prilika da se vrati “dug”

Ivana Korajlić, portparol Transparency International BiH, kaže da je angažovanje radnika, posebno onih koji su dobili posao preko stranke, najjefikasniji način da se obezbijede glasovi.

– Političke partije su svjesne da radnici zbog velike nezaposlenosti nemaju izbora, a glasanje je ujedno prilika da se oduže za posao. U javnom sektoru, radnici ako ne glasaju ne mogu tako lako ostati bez posla, ali će sigurno imati problema sa nadređenim – ističe Korajlićeva.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *