Do novca od MMF-a teško prije septembra

Ekonomija

Ako ostane odluka da zakon o akcizama BiH ide u redovnu parlamentarnu proceduru, to će značiti da je najraniji realno mogući termin za nastavak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) septembar, saznaju “Nezavisne” od dobro informisanog izvora.

Saznajemo, takođe, da su se svi politički akteri, osim Saveza za promjene, predstavnicima međunarodne zajednice uključenim u sprovođenje Reformske agende obavezali da će usvojiti pomenuti zakon, a dio poslanika u SDA da će biti uzdržani, što se na kraju nije obistinilo.

Pojašnjeno nam je da bi zbog nastalog zastoja sa vlastima trebalo ponovo otvoriti pregovore o pismu namjere, kao i da ako zakon ne bude usvojen do zasjedanja Izvršnog odbora polovinom aprila u Vašingtonu neće biti moguće izvršiti pregled prije isplate naredne tranše u skladu sa Produženim aranžmanom.

Takođe, kako nam je rečeno, pažnja javnosti je bila usmjerena na pitanje zakona o akcizama, ali podjednak problem je i dubinska analiza dva telekoma u FBiH, kojom bi se pripremio put za njihovu privatizaciju.

“SDA je na kraju ipak pristala da se uradi dubinska analiza za BH Telecom, ali HDZ nikako nije htio pristati da se isto uradi sa HT Eronetom”, rečeno nam je.

Takođe, izvor nam je pojasnio da je SNSD jako želio da dođe do aranžmana, kako bi olakšali stanje u javnim finansijama RS.

“Iako nisu tačne analize da je RS pred bankrotom jer postoji barem još godinu do godinu i po vremena za prodaju trezorskih zapisa kojima mogu krpiti manjke, ipak procjenjujemo da će naredni period u tom entitetu biti izazovan sa stanovišta javnih finansija”, naveo je on.

Ono što međunarodnu zajednicu, ipak, mnogo više brine od potencijalnog raskida aranžmana sa MMF-om je činjenica da su dva parlamenta potpuno nefunkcionalna, a da i parlament u RS nemogućnošću da izglasa novog direktora Agencije za bankarstvo RS, što je takođe uslov za MMF, počinje da pokazuje znakove krize. Ipak, kako smo saznali, MMF nije pretjerano tužan zbog činjenice da Dragan Serdar ostaje vršilac dužnosti direktora Agencije, s kojim su, kako nam je rekao izvor, do sada dobro sarađivali.

Nakon što je Predstavnički dom odbacio inicijativu da zakon bude usvajan po hitnom postupku, Dom naroda će se danas, po hitnom postupku, izjasniti o pomenutom zakonu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *