Trinaesta plata i regres u RS pusti san

Društvo

U Srpskoj je svake godine sve manje preduzeća koja radnicima isplaćuju regres, trinaestu platu i ostale nagrade.

Istraživanje Saveza sidnikata RS pokazalo je da se broj firmi koje nagrađuju svoje zaposlene praktično može prebrojati na prste. Regres, koji je zakonska obaveza, u Srpskoj prima oko 60 odsto radnika, što je, takođe, znatno manje u odnosu na period kada je na ovim prostorima nastupila kriza.

Kad je riječ o trinaestoj plati i drugim nagradama, one su nepoznanica u finansijskim organizacijama, iako “majke” ovdašnjih banaka, koje posluju u inostranstvu, to i dalje praktikuju. Ranijih godina u metalskoj industriji i rudarstvu trinaestu platu primali su radnici u dva preduzeća, a u 2016. niko. U ovom sektoru jedno preduzeće zaposlenima daje po 100 KM za Božić.

– Ovi političari pričaju o nekom napretku, ali mi to ne vidimo. Trinaesta plata i regres mogu da budu samo pusti san. Pa radnici ne mogu da dobiju ni redovnu mjesečnu platu – kaže radnik Slavko Cvjetičanin.

U oblasti trgovine i turizma samo je jedno preduzeće isplatilo trinaestu platu, a jedan trgovački centar po 50 KM za Božić i Uskrs.

U sektoru tekstila, kože i obuća, takođe je samo jedno veliko preduzeće zaposlenima dalo po 250 KM za proslavu novogodišnjih i božićnih praznika, te za Uskrs.

U građevinarstvu nije bilo slučajeva isplate trinaeste plate i drugih nagrada, dok je jedno preduzeće iz oblasti telekomunikacija radnicima uplatilo po 100 KM za Božić i Uskrs, uz praksu isplate bonusa zaslužnima za dobar poslovni rezultat.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da kategorije regresa i nagrada postoje, ali da je intencija vlasti i jednog dijela poslodavaca da ih pošalju u istoriju.

– U EU postoji božićnica, naknada za druge praznike, godišnji odmor. I kod nas ove nagrade formalno i pravno postoje, ali se suštinski slabo isplaćuju. Pojedinim poslodavcima bi odgovaralo da radnici u kasicu ubace koju marku kad dođu na posao, u znak zahvalnosti što rade – kaže Mišićeva.

Dodaje da su, pod krinkom krize, poslodavci prestali da nagrađuju radnike, ne razmišljajući o tome da im oni zarađuju profit.

– Unazad desetak godina, regres i nagrade nisu bili strani u mnogim preduzećima, dok su danas retke firme koje praktikuju bilo kakve nagrade. Sretni su radnici koji i platu primaju redovno, ma kolika ona bila – ističe ona.

Podsjetimo, u RS se svaki četvrti zaposleni suočava sa neredovnom isplatom zarada.

Privrednike guše opterećenja

U Uniji udruženja poslodavaca RS kažu da su za svaku pohvalu slučajevi isplate trinaeste plate u Srpskoj.

– Međutim, u ovako teškoj privrednoj situaciji to je teško izvodljivo. Naime, privrednike guše opterećenja na svim nivoima, zbog čega je uspjeh i redovna isplata plata i uplata poreza i doprinosa – kaže predsjednik ove unije Dragutin Škrebić.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *