Dodik: Nije u redu očekivati da Izetbegović ukine Dan RS, a da mi ostanemo mirni

Aktuelno

Predsjednik RS Milorad Dodik poručio je u ekskluzivnom razgovoru za Dnevnik TV1 da će referendum o Danu Srpske biti održan bez obzira na reakcije međunarodnih zvaničnika i domaćih političara. Referendum će biti održan 25. septembra, a tog dana naveče mi samo mogu čestitati, ništa drugo, naglasio je Dodik.

Portal Vijesti.ba razgovor sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom prenio je u cjelini:

TV1: Gospodine Dodik, šta ćete uraditi ako OHR korištenjem bonskih ovlasti poništi Odluku o raspisivanju referenduma o Danu RS?

DODIK: OHR ne može više intervenisati u toj oblasti. To je izvan njegovih nadležnosti. Referendum je legitimna odluka Narodne skupštine RS. Ako bi OHR nešto učinio, onda bi pokazao da je svrstan na jednu stranu i da provodi grubu političku silu. Kada bi i nešto učinio, u smislu bilo kakave intervencije o referendumu, mi to ne bismo poštovali i naravno održali bismo referendum. Tako da mu je to besmisleno, bez obzira na neki period ranije kada se OHR ovdje nasilnički ponašao i raniji visoki predstavnici mijenjali ustavni poredak.Mislim da je to vrijeme davno prošlo. Jadikovka koju čujemo iz FBiH od bošnjačkih lidera i političara i prizivanje da OHR nešto uradi u prvi mah izgleda degutantno, a sada i smiješno.

U tom pogledu, radi se o legitimnom postupku koji RS obavlja. Okupljene su sve političke partije. Odlukuje donijela NSRS, a Ustavni sud RS je dao potpuni legitimitet ustavnosti jednoj takvoj aktivnosti. U tom pogledu, ne vidim nikakvog razloga za intervenciju. Mislim da bi bilo previše da međunarodna zajednica uđe u jednu takvu konfrontaciju. To bi bilo nepotrebno i njihova uloga bi se potpuno delegitimisala i postala potpuno neregularna u BiH.

Sam referendum kao način izjašnjavanja poznat je i na drugim mjestima. Kako objasniti i šta reći na tvrdnju britanskog ambasadora u BiH koji se kao nešto plaši referenduma? Nije se plašio kada je održan referendum o Brexitu. Kako on može da pribavi pravo za svoj narod da izađe na referendum, a da mi nemamo pravo na to?

Šta god oni rekli, RS ima pravo da održi svoj referendum po pitanju koje jeste. Sa britanskim ambasadorom sa konkretno pričao čak i o pitanju koje je aktuelno sada za ovaj referendum. To pitanje je on prokomentarisao kao prihvatljivo, a za sam proces referenduma ne misli da bi bio problem. Sada vidimo da i on nešto osporava.

Nama je poznata matrica djelovanja – kada nešto ne odgovara bošnjačkim političarima, oni vrše pritisak na međunarodnu zajednicu i predstavnike, a oni se, pošto im je lakše i žive tamo, da izbjegnu neugodnosti, onda okome na RS. To je matrica po kojoj oni godinama žive tu. To nas, naravno, ništa ne obavezuje.

TV1: Da budemo jasni – referendum će biti održan bez obzira na bilo čiju i bilo kakvu reakciju?

DODIK: Naravno. To je isključiva nadležnost RS. Ovih dana ćemo formirati glasačke odbore, urađene su tehničke pripreme. Mi smo prethodnih dana radili na tome da se donesu sve neophodne odluke. Niko ne može da interveniše, jer je to isključivo pravo nas, odnosno RS da u skladu sa zakonodavstvom i svojim Zakonom o referendumu, provede taj referendum.

Ukoliko bude opstrukcija, naravno da ćemo ih mi prevazići i da ćemo modelirati sistem odlučivanja u kojem mi imamo pravo da se odnosimo prema svakom pitanju za koje mislimo da treba da ide na referendum, da ga stavimo. Ne treba niko da se plaši. Naša politika i referenduma je politika mira.

Ranije okupljene političke partije rekle su da idemo da modeliramo i donesemo zakon o Ustavnom sudu BiH i na taj način spriječimo da tri stranca i dva Bošnjaka odlučuju o tome šta je ili jeste važno za RS. Samo naivni su mogli vjerovati da će, barem mi to tako doživljavamo, apelacija Bakira Izetbegovića, koju podrže dva ranija člana SDA – Palavrićka (Seada Palavrić, op.a.) i ovaj drugi sudija Ustavnog suda BiH iz bošnjačkog naroda, koji su sa funkcija iz SDA otišli u Ustavni sud, i tri stranca koja instruiše međunarodna zajednica, a koja se stalno poziva na neku neutralnost, dakle izvedeno da će Bakir Izetbegović promijeniti Dan RS i da će Srbi iz RS ostati mirni. Samo glupak može razmišljati da ćemo mi ostati indiferentni, te da nećemo preduzeti nikakve mjere!

Prema tome, kada su ranije govorili o tome kako političari nešto tu hoće, mi kažemo neka kaže narod. Kada kažemo: “Evo narod”, onda oni kažu ugrožava se bezbjednost, mir. Ne ugrožavaju se ni mir ni bezbjednost. RS će u miru porvesti ovaj referendum. Nema nikakve namjere, niti bilo ko može da primijeti u aktivnostima oko referenduma bilo kakvo nasilje i ugrožavanje bezbjednosti. Oni koji pokušavaju da prijete tim, oni neka budu odgovorni za to da bi se ugrozio mir i osnovni elementi bezbjednosti.

Dakle, mnogo stvari, koje po logici zaslijepljenosti Sarajevo ne želi da vidi, nije u radu. Nije u redu da neko očekuje da će Bakir Izetbegović ukinuti putem Ustavnog suda BiH Dan RS, a da mi ostanemo indiferentni i kažemo : “Ok. Šta da radimo… Bakir je taj koji…”. On je političar u svom narodu i svom narodu može da donosi odluke. Našem narodu ne može da donosi odluke.

S druge strane, potpuno je degutantno zalaganje raznih stranaca, ambasada od Američke, Britanske, pa i onog smotanog austrijskog ambasadora, koji pokušava da igra nekog važnog pijuna u BiH, koje govore o tome kako je Ustavni sud BiH neprikosnoven i da on može sve da uradi. Jeste to institucija Dejtonskog sporazuma, ali je modelirana od strane stranaca na način kako je modelirana i da može da odlučuje o svemu i svačemu.

Kada bismo sada pitali te velike demokratske zemlje, kakve su Austrija, Velika Britanija i SAD, da li je moguće da neki sud odlučuje o pitanjima koja su se riješila čak i prije njegovog osnivanja? Podsjetiću vas da je Ustavni sud BiH uspostavljen Dejtonskim sporazumom 1996. godine, a RS je nastala 9. januara 1992. godine. Sada Ustavni sud koji je formiran četiri, pet godina poslije, odlučuje o tome šta se desilo prije. Ima li igdje u svijetu ijedan sud koji retroaktivno odlučuje o bilo čemu?

Šta sad? Mi treba da kažemo da je američka ambasadorica u pravu? Nije u pravu. Što, zato što iza nje stoji Amerika? Ma neka stoji sto Amerika! Nije u pravu. Ne možemo prihvatiti tu logiku koja važi za njih, a za nas ne važi. Kako je moguće da Ustavni sud odlučuje o pitanjima koja su se dešavala šest godina prije i da to kao bude legitimno? Naravno da nije legitimno. Mi ne možemo prihvatiti takvu legitimnost. Ako to neko hoće u FBiH, to je neka druga priča.

U svemu ovome, vrlo ću jasno reći da mi nemamo namjeru da odustanemo od ovog referenduma. On će biti proveden 25. septembra. Mi imamo resurse, logistiku, zakonsko i ustavno uporište, demokratska načela koja važe svugdje u svijetu. Ne mislimo da imamo imalo razloga da od toga odustanemo.

TV1: Kažete da će referenduma definitivno biti. Bojite li se eventualnih posljedica? Predsjednik SDA juče je pozvao Ustavni sud BIH, Tužilaštvo, SIPA-u da rade svoj posao. Bio je to poziv na sprječavanje nelegalnih aktivnosti. Reuf Bajrović danas je podnio krivičnu prijavu protiv Vas i zatražio od SIPA-e Vaše hapšenje. Kako odgovarate?

DODIK: Jedva čekam (smijeh)! Kako ste rekli? Ko je taj što je podnio prijavu?

TV1: Reuf Bajrović, predsjednik Građanskog saveza BiH.

DODIK: Čega? Koliko važna faca! Prvi put čujem za njega i za njegov Građanski savez.

TV1: SDA poznajete. Pozvali su Tužilaštvo BiH i SIPA-u.

DODIK: Odlično. Ustavni sud BiH je organ SDA, kao što jeste SIPA. Vidim da im malo ne ide sa Tužilaštvom u zadnje vrijeme. Tužilaštvo, SIPA i Sud BiH su nelegitimni organi jer su formirani nasiljem visokog predstavnika, koji nije imao ovlaštenja da odnese takve zakone i proglasi Sud, Tužilaštvo, pa i samu SIPA-u. Naravno, oni sada hoće da kažu kako se na to pristalo. Odluke je donio visoki predstavnik, a kasnije su razne garniture natjerane silom i pritiskom političke moći Amerike i EU da kao nešto glasaju u lažnom uvjerenju da nešto mogu da promijene.

Prema tome, to nije legitimno. Organi na nivou BiH mogu da se uspostave samo ukoliko postoji sporazum dva entiteta. To je dejtonska odredba. Sve drugo je antiustavno. Nije Parlament BiH mjesto gdje se odlučuje o tome hoće li se uvesti neki novi organ na nivou BiH, nego je sporazum dva entiteta, koji ne postoji. Postoji samo sporazum dva entiteta da se na nivou BiH organizuju Oružane snage BiH i mi nikada to ne sporimo. Sud, Tužilaštvo BiH i SIPA nisu uspostavljeni sporazumom entiteta i nemaju ustavni legitimitet. Jednog dana će se to morati promijeniti, kad – tad. Ali, ja razumijem, oni misle da to djeluje po njihovim nalozima, političkim zahtjevima.

Jedini organ pravosuđa koji je ustavan je Ustavni sud. Čuli smo čak i mog velikog političkog protivnika Hila (Nikolas Hil, op.a.) kada je odlazio iz BiH. On je na svom twitter nalogu napisao kako odlazi iz zemlje i da je razočaran što ništa nije uspio, jer je očigledno da se Tužilaštvo u to vrijeme nalazi pod direktnim uticajem SDA. Dakle, jedan visokopozicionirani zvaničnik, koji je dugo bio glavni čovjek Američke ambasade, prije dolaska sadašnja ambasadorice, tvrdio je tako nešto.

Ja se nisam sa njim slagao u vezi sa mnogo stvari, imali smo javne debate o tome, veoma neugodne i za njega i za mene, ali i on sam je našao za shodno da ustvrdi kako SDA zloupotrebljava i kontroliše ove institucije, kao i OSA-u. Na čelo je doveden čovjek od direktnog Bakirovog (Bakir Izetbegović, op.a.) povjerenja, čovjek koji je još iz vremena rata poznat kao glavni obavještajac tih struktura. Sada mi treba da kažemo da su oni neutralni, objektivni, profesionalci, njima može da se vjeruje?! U to može povjerovati naivna dječurlija.

Organi BiH nisu uspjeli da pribave legitimitet, ni formalni ni suštinski. Sve ono što su radili godinama unazad govori o tome da se radi o organima koji zloupotrebljavaju kvazinadležnosti. Prema tome, ja se ne plašim. Pogotovo taj, kako ste rekli, Bajrković?! On je takva gromada da evo jedva stojim ovdje i govorim kako sam se prepao!

TV1: Nije suština ime, nego prijava i kako odgovarate. No, odgovorili ste.

DODIK: Kako nije suština ime?! Svaka fukara pokušava da bude važna dižući rep na Milorada Dodika. Odluku o referendumu donio je parlament RS. Ja to podržavam. Ja kao predsjednik Republike stojim iza odluka Narodne skupštine RS.

Šta je tu nelegitimno? Šta ima tu što bi bilo protivzakonito? Ko se ovdje igra pravom – oni u Sarajevu ili mi ovdje? Ko se igra mahanjem silom – ja ili Bakir Izetbegović? Ja nigdje nisam pomenuo nikakvo ugrožavanje bezbjednosti. Pozivam na mir. pozivam ljude da upotrebljavaju legitimna politička sredstva i donose odluke. Jedno od najlegitimnijih sredstava koja postoje, poštuje i poznaje civilizacija je demokratsko odlučivanje putem referenduma.

Zašto mi nemamo to pravo? Da li Bakir Izetbegović i njemu slični misle da će nama odlučivati o tome kad mi možemo ili ne možemo? Naravno da neće. Mi smo Republika Srpska. mi smo, po Ustavu BiH, sastavni dio BiH, imamo svoje nadležnosti, imamo Zakon o referendumu, imamo ustavno pravo da provedemo referendum i da odlučimo o pitanju koje ćemo staviti na referendum. Oko toga su se okupile sve političke partije i vlasti i opozicije iz RS.

dodik tv 1a

Sada se nađe neko i kaže da je Dodik tu problem. Jesam ja, naravno, problem mnogima koji očima ne mogu da gledaju RS, jer smatraju da ako Dodik postoji, onda imaju problem. Ne, Milorad Dodik hoće ustavno pozicioniranje u BiH i hoće da se u BiH održi mir i stabilnost. Mene ne interesuju nikakve manifestacije nasilja. Onom ko to pokušava, samo ću reći jednu stvar – onaj ko pokušava da ugrozi bezbjednost u RS, imaće adekvatan odgovor. Samo toliko. I budite sigurni da možemo!

TV1: Gospodine Dodik, govorit ćemo još malo o 9.januaru, pa ćemo se vratiti na još jedan referendum. Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini je 9.januara 1992.godine, na kojoj ste prema zapisniku bili prisutni, zaključila da se ta Republika nalazi u sastavu Savezne države Jugoslavije kao njena federalna jedinica sa sjedištem u Sarajevu. Faktički ništa od toga se nije desilo osim što je ostao samo datum. Gospodine Dodik, zašto se uopće toliko insistira na tome datumu?

DODIK: Griješite, ostala je Republika Srpska kao izraz političke volje srpskog naroda, u to vrijeme. Bila je refleksija na rušenje Jugoslavije. Konkretne okolnosti tih mjeseci bile su u činjenici da je raspadom bivše Jugoslavije, odlaskom Slovenije i Hrvatske i da su Bošnjaci u vidu Alije Izetbegovića podržali raspad Jugoslavije i formiranje tzv. nezavisne Bosne i Hercegovine, o čemu su se vodile parlamentarne debate. Ja ću vam reći da sam bio u parlamentu Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine u njenom prvom višestranačkom sazivu, bio sam poslanik koji je veoma dobro razumio događanja i bio sam tada veoma opredeljeni Jugosloven i moja politička opcija je bila borba za Jugoslaviju i Jugoslovenstvo kao opciju saradnje među narodima i republikama. To je neko srušio, ja nisam.

Ja sada shvatam da sam potpuno bio u velikoj zabludi što se tiče Jugoslavije i Jugoslovenstva i mislim da je to bila i najveća zabluda srpskog naroda, koji se borio i za jednu i drugu Jugoslaviju donoseći slobodu drugim narodima pa i Bošnjacima, i Hrvatima. Stvarajući Hrvatsku i Sloveniju i druge republike, srpski narod je otpočetka kvalifikovan kao onaj koji je navodno neki remetilački faktor. U takvim uslovima, raspada bivše Jugoslavije, mi smo već u novembru, prije 9.januara, donijeli odluku. U skupštini u bijeloj sali Skupštine Bosne i Hercegovine, bila je Skupština srpskog naroda, i ja sam toj sjednici prisustvovao, u novembru mjesecu 1991.godine, i to je bio naš odgovor na unilateralne poteze Alije Izetbegovića i njegovih sljedbenika da se formira Bosna i Hercegovina kao posebna država. Mi to nismo željeli ni tada i sada smo prihvatamo međunarodni sporazum koji nas drži u BiH.

Mi smatramo da je BiH zemlja zablude i da ona kao takva na bazi raspada bivše Jugoslavije nije mogla da preživi ali to je bio kontekst velike političke moći onih koji su tražili rješenje i mi prihvatamo Dejtonski sporazum, prihvatamo da budemo unutra u BiH ali ne prihvatamo da neko derogira naša prava kao što je to nasilje učinio Visoki predstavnik a da onda iz američke i drugih ambasada, EU, Britanije i drugih poklapaju to nedozvoljeno nasilje Visokog predstavnika tvrdeći kako je ono ustavno, tvrdeći kako je iza njih sila koju mi moramo da poštujemo.

Znate, i sili prođe neko vrijeme. Vrijeme imate za nešto i nevrijeme imate za nešto, tako da ovo je mjesto gdje ne može da se polemiše oko toga da li će biti održan referendum, naravno da hoće. Da odgovorim direktno na vaše pitanje. Naravno da je ostalo u kontinuitetu. Od novembra mjeseca do januara, kada je formirana zvanično iz forme Srpske Republike Bosne i Hercegovine, kada je 9.januara formirana Republika Srpska, to je bio dio pokušaja u kontinuitetu da se očuva stabilnost i mir. Moram da kažem da je tog 9.januara u BiH vladao mir i da je BiH bila mirna, ali unilateralnim akcijama Bošnjaka i Hrvata proglašena je nezavinost BiH a onda je to bila i objava sukoba.

Dokaz da BiH takva kakva je proglašena u martu mjesecu od strane Alije Izezbegovića nije mogla da preživi je Dejtonski sporazum i u tome pogledu sve ima svoj kontinuitet. RS je u tome kontinuitetu i Dejtonskim sporazumom ušla sa teritorijom, efektivnom Vladom i narodom koji voli takvu Republiku. Prema tome sve elemente da bude samostalna država RS je imala već pod početka, od 1992. do 1995. godine a u Dejtonski sporazum je unijela svoj subjektivitet, teritoriju, političku volju i efektivnu vlast u želji da gradi zajedničku BiH kao državnu zajednicu dva entiteta i tri naroda. Neko drugi to neće i zato pokušava sad da nam ukine Dan Republike a sutra bi vjerovatno ukinuli naziv Republike Srpske po istoj logici, u kojoj tri stranca i dva Bošnjaka mogu da budu većina a onda dođu američki i britanski ambasador i govore da je to legitimno a ne vide da je to političko i pravno nasilje.

TV1: Dan Republike Srpske odnosno referendum o tome nije jedini referendum koji ste Vi spominjali. Često ste spominjali referendum o otcjepljenju RS-a. Hoćete li 2018.godne provesti takav referendum. Predsjednik SDA, Bakir Izetbegović je jučer rekao kako ne može i neće biti mirnoga razlaza.

DODIK: Polako, to su govorili i kada se raspadala Jugoslavija, da je nemoguće da dođe do raspada, da je nemoguće da dođe do bilo čega pa su mnoge stvari došle. Sad kada je Brexit bio, svi su govorili i sve ankete samo dan prije su govorile da nema ništa od izdvajanja Britanije iz EU pa se Britanija izvdojila. Era referenduma u Evropi dolazi i ona će pokazati da je to način koji je potpuno legalan i legitiman. Što se nas tiče mi smo sada usmjereni na referendum o danu Republike jer je on direktno ugrožen. Mi hoćemo da imamo odluku prije 9.januara i da znamo da slavimo naš legitimni praznik 9.januar i ja sam uvjeren da će narod izaći na referendum i da neće biti nikakve špekulacije oko toga da li će se podržati upravo da se 9.januar slavi kao Dan Republike u svim narednim vremenima. To je naš veoma demokratski odgovor na ono što pokušava da uradi Bakir Izetbegović instruisan ili podržan od Međunarodne zajednice koja se uvijek uzjoguni u BiH ako je nešto u pitanju u RS.

Čuli smo inicijative o referendumu u Srebrenici a nisam čuo nikoga iz Međunarodne zajednice da je reagovao. Ako je išta nelegitimno onda je to. Ovih dana prvo su priču o izdvajanju i otcjepljenju počeli ovi iz Srebrenice. Vi znate da je to za mene što se tiče otcjepljenja RS-a omiljena tema. Šta će se desiti 2018.godine, to ne znam, jer nisam ja vračara koja bi mogla to da kaže. Mi smo jasno rekli da ćemo do 2018.godine pokušati da izgradimo i da se vratimo na pozicije dogovora u BiH sastavljene od dva entiteta i tri naroda. Ako se to desi, ako uspijemo biće delegitimisano pravo ili potreba za tim referendumom. Ako ne, naravno da nećemo oklijevati da to uradimo ukoliko nas okolnosti na to budu da ne kažem primoravale. Što se tiče Bakira Izetbegovića, to je prazno pucanje u ništa.

TV1: Spomenuli ste Srebrenicu i referendum. Predstavnici žrtava rata su najavili da će tražiti referendum na razini države o ukidanju RS-a, konkretno. Jeste li gospodine Dodik svojim potezom izazvali niz novih referenduma zbog kojih će neki kažu u budućnosti biti više države a manje RS-a?

DODIK: Ma nemojte! Republika Srpska je država. Bosna i Hercegovina je državna zajednica i u tome pogledu dok se to ne shvati nećemo ovdje ni uspostaviti nikakvu vrstu priče. To oko Srebrenice sam već objasnio. Aneks II Dejtonskog sporazuma je rekao da je međuentitetsku liniju razgraničenja uredio tim Aneksom a da je određene promjene moguće samo urediti sporazumom i ugovorom između dva entiteta. Prema tome neka se jave meni ako hoće na tu temu da razgovaraju. Što se tiče tih, kako ste rekli, žrtava rata, jeste li mislili na žrtve rata, Srbe koji ovdje postoje ili na neko drugo udruženje?

TV1: Na žrtve rata koje su tražile mogući referendum o ukidanju RS-a, Majke enklave Srebrenice i Žepe.

DODIK: Majke Srebrenice i njihovo udruženje. Ja poštujem njihov bol, poštujem činjenicu da su nepotrebno stradali njihovi , žalim za tim i nisam nikada opravdavao takvo nešto od strane onih koji su to napravili. Ali ono što nikada neću dozvoliti i opravdati Majkama Srebrenice je to da se kao udruženje bave politikom. Njihov zahtjev za referendumom je ništa drugo do politika. Ukoliko oni idu u sferu politike onda moraju da računaju da imaju druge političke opcije koje će odgovoriti na to. Mislim da su zalutale, da su previše otišle u politiku i da politkom, baveći se, skrnave i same svoje žrtve. Prema tome sve je to gotovo nemoguće objašnjivo u smislu toga zahtjeva za referendumom na nivou BiH, kako oni kažu. Ko će donijeti odluku da se na nivou BiH održi referendum? Ima li zakon za to, ima li konsenzusa za to? Kako vi mislite da će taj referendum biti proveden u RS-u? Mislite da ćemo mi dozvoliti da budemo preglasani kao što smo bili 1992.godine. Nećemo, naravno, nikada više dozvoliti da budemo preglasani. Mi imamo naše pravo, a oni ako misle da mogu organizovati, halal im, neka organizuju, našu saglasnost za to nemaju. Ako oni misle da je država Federacija, ja se slažem. Mi smo jedna a oni druga država i možemo onda mirno ovdje da koegzistiramo bez ikakvog nasilja i rata.

TV1: Bilo je informacija da će američki potpredsjednik Biden od premijera Srbije, Aleksandra Vučića, tražiti da izvrši pritisak na Vas da se referendum u RS- ipak ne održi. Gospodine Dodik, šta ukoliko Vam Vučić dođe sa takvim zahtjevom?

DODIK: Vučić je moj veliki prijatelj i ja sa njim razgovaram o mnogim temama. Vučić je čovjek koji iznosi svoju argumentaciju, a na meni ostaje, i naravno tako je bilo u prošlosti. Nikakav Biden ovdje ništa ne može promijeniti. To su samo velike zablude bošnjačkih novinara koji su nametnuli tu temu još ranije, još od subote kada je onaj Avdović pisao o tome kako Biden dolazi. Da je mislio na BiH, navratio bi u Sarajevo. Što nije došao u Sarajevo ako tako dobro misli o BiH? Da li je američka ambasadorica tražila od Bidena neku vrstu intervencije, moguće je čak. Ali mogu vam najodgovornije reći, referendum na pitanje; Da li podržavate da se 9.januar slavi kao Dan Republike Srpske, će biti proveden 25.septembra i možete samo navečer da mi čestitate, ništa vam drugo ne preostaje.

(Vijesti.ba)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *