Zbog milionske isplate Budi Stankoviću kazna od po osam godina zatvora

Aktuelno

Direktorici i zamjeniku predsjednika Upravnog odbora „Trgoprodaje“ Prijedor Velinki Banović i Jovi Stuparu ozbiljno prijeti zatvorska kazna do osam godina zbog toga što su Budimiru Stankoviću iz Laktaša isplatili u gotovini blizu miliona KM i time oštetili ostale povjerioce.

Centar javne bezbjednosti Prijedor podnio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci izvještaj protiv Banovićeve i Stupara zbog osnovane sumnje da su oštetitili najmanje šest povjerilaca „Troprodaje“ jer su Budimira Stankovića stavili u povlašten položaj tako što su mu, dok je račun firme bio blokiran, isplatili blizu milion maraka, u kešu.

U Okružnom tužilaštvu zvanično su potvrdili za portal Capital da je CJB Prijedor prošle sedmice podnio izvještaj protiv direktorice „Trgoprodaje“ i zamjenika predsjednika UO zbog krivičnog djela oštećenje ili povlašćivanje povjerilaca iz člana 262. stav 3 u vezi sa stavom 1 Krivičnog zakona Republike Srpske.

Za ovo djelo zaprijećena je kazna zatvora od jedne od osam godina.

„U pomenutom predmetu postupajući tužilac donio je naredbu o sprovođenju istrage. Predmet se nalazi u radu a tužilačka odluka biće donesena u zakonskom roku“, kažu u Tužilaštvu.

Na ruke pare od poslovnih prostora

Kako saznajemo Banović i Stupar su 2013. i 2014. godine prodali osam poslovnih objekata u vlasništvu „Trgoprodaje“ za 1,2 miliona KM te su znajući da su svi transakcioni računi ovog preduzeća blokirani od strane više povjerilaca, potpisali i realizovali odluke da se veći dio tog iznosa isplati Stankoviću „na ruke“.

„Stupar je kao zamjenik predsjednika UO potpisao, a Banović kao direktorica odobrila i realizovala odluke kojima je bilo predviđeno da se 918.167 KM gotovinskim putem isplati Budimiru Stankoviću iz Laktaša, a ime dugovanja prema njemu i njegovom preduzeću „Stanković prom“ Banjaluka“, navodi se u izvještaju CJB Prijedor.

Dodaje se i da su Banović i Stupar na taj način, izbjegavanjem žiralnog poslovanja, ovog povjerioca stavili u povoljniji položaj.

„Time su znatno oštetili najmanje šest drugih povjerilaca, čime su počinili krivično djelo oštećenje ili povlašćivanje povjerilaca“, opisala je policija u izvještaju.

Prodali Geodetskoj upravi prostor koji se ne može uknjižiti

Prijedorska firma „Trgoprodaja“ poznata je javnosti i po tome što joj je Republička uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIP) RS uplatila avans od 1,5 miliona KM za kupovinu poslovnog prostora vrijednog ukupno 6,5 miliona KM.

Kupovina i plaćanje avansa za poslovni prostor RUGIP-a u Prijedoru bio je glavna zamjerka u svim revizorskim izvještajima i jedan od razloga smjene Tihomira Gligorića sa mjesta direktora Uprave.

RUGIP je poslovni prostor već koštao 1,5 miliona KM koji je kao avans isplatila „Trgoprodaji“, ali nakon što ga nije uspjela prepisati na sebe, zatraženo je vraćanje novca.

Kada je „Trgoprodaja“ to odbila, tadašnji direktor Tihomir Gligorić je aktivirao mjenicu koja je, ispostavilo se, bila nenaplativa. Dan kasnije Gligorić je smijenjen.

RUGIP nije mogao izvršiti uknjižbu jer je poslovni prostor pod hipotekom Hypo banke kojoj je trebao isplatiti još 4,5 miliona KM.

Poslovni prostor koji je uzeo RUGIP u Prijedoru je zapravo šoping centar koji je gradio „Janjoš“ Vojislava Janjoša.

Šoping centar je stavljen pod upravu „Trgoprodaje“ Budimira Stankovića. Objekat je bio pod hipotekom Hypo banke, koja je kreditirala Janjoša.

S obzirom na to da “Trgoprodaja” nije izmirila obaveze po osnovu hipoteke, Poreska uprava je blokirala objekat sve dok se ne završi stečajni postupak u “Trgoprodaji”, koji je u toku.

Geodetska uprava je 2013. godine pokrenula sudski postupak za vraćanje avansa i raskid ugovora, koji još nije završen.

„Trgoprodaja“ je samo za poslednjih pet godina pala sa 1,2 miliona prihoda i 41 radnika koliko je imala 2010. godina, na oko 200 hiljada KM prihoda i zvanično osam zaposlenih u 2015. godini.

Uprava “Trgoprodaje” od 2011. godini nije objavila finansijski niti revizorski izvještaj iako je na to, kao akcionarsko društvo, bila obavezna, zbog čega je Banjalučka berza već godinama blokira trgovanje njihovim akcijama.

Prema poslednjem revizorskom izvještaju za 2011. godinu, obaveze “Trgoprodaje” su premašile 18 miliona KM, rasprodani poslovni prostori, a protiv nje se vodi 24 sudska spora zbog neizmirenih obaveza.

capital.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *