Sporne izmjene Zakona o lijekovima BiH

Društvo

Promjene u sastavu Stručnog savjeta Agencije za lijekove BiH predstavlja novi prenos nadležnosti sa entiteta na državu.

Ovo je upozorenje dosadašnjeg člana Stručnog savjeta i poslanika SNSD u parlamentu BiH Lazara Prodanovića, podstaknuto izmjenama zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima.

Prema sadašnjem zakonu, Stručni savjet Agencije za lijekove BiH čini sedam članova, i to po tri iz entiteta i jedan iz Distrikta Brčko. Međutim, Savjet ministara BiH je nedavno utvrdio izmjene Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima kojima je predviđeno da Stručni savjet Agencije čine dva kandidata Savjeta ministara, po dva kandidata iz svakog entiteta i jedan kandidat iz Brčko Distrikta.

Prodanović za “EuroBlic” kaže da je oblast zdravstva u nadležnosti entiteta, podsjećajući da se ranijih godina, prilikom donošenja Zakona o lijekovima, “teškom mukom” došlo do dosadašnjeg sastava Stručnog savjeta.

– Očigledno je da je parlamentarna većina u Sarajevu postigla dogovor prema kome bi željeli da upravljaju svime, uključujući i imenovanja u savjetodavna tijela, kao što je Savjet agencije. Ovo bi mogao da bude samo početak novog jačanja centralne vlasti u odnosu na entitete – kaže Prodanović.

U Ministarstvu civilnih poslova BiH, međutim, tvrde da je razlog za ove zakonske izmjene nemogućnost imenovanja novog saziva Stručnog savjeta Agencije.

Podsjećaju da je aktuelnom savjetu mandat istekao još 2012. i da je do sada dva puta propao pokušaj imenovanja novog.

– Ministarstvo civilnih poslova BiH je nakon detaljne analize, a u svrhu efikasnosti rada Stručnog savjeta, predložilo da je potrebno izmjeniti sastav Stručnog savjeta i uključiti predstavnike Savjeta ministara BiH, koji dolaze iz različitih entiteta, po dva kandidata iz entitetskih ministarstava zdravlja, te jednog kandidata iz Brčko Distrikta. U vezi sa navedenom izmjenom promjenjen je način odlučivanja, tačnije da u donošenju odluka moraju biti zastupljeni glasovi po jednog predstavnika iz Savjeta ministara BiH i oba entiteta i iz svakog konstitutivnog naroda. Navedenom izmjenom obezbijeđena je ravnopravna zastupljenost glasanja u Stručnom savjetu – naveli su u Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Zadatak savjeta

Stručni savjet, između ostalog, učestvuje u planiranju aktivnosti Agencije za lijekove, donošenju raznih pravilnika iz te oblasti, a učestvuje i u izboru direktora Agencije.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *