Inspekcijskom kontrolom utvrđeno je da je Rafinera nafte Brod redovno obavljala propisane mjere zaštiti od požara i eksplozija, u propisanim rokovima i da se o istim vodi evidencija, potvrđeno je za Srpskainfo u Inspektoratu Republike Srpske.
Podsjetimo, do eksplozije u Rafineriji je došlo 9. oktobra oko 21.30 časova i tom prilikom poginuo je radnik Ljubo Patković, a devet njegovih kolega je povrijeđeno.
Zanimljivo je da se o uzroku havarije još uvek nisu izjasnili ni Policijska uprava Doboj, kao ni tužilaštvo iz tog grada, a koji su bili zaduženi za istragu i utvrđivanje uzroka.
Srpskainfo je do sada više puta objavila da bi uzrok eksplozije mogao biti utvrđen, ako nadležni istražni organi budu imali uvid u radnu knjigu.
Naši sagovornici su ispričali da su pojedini radnici primjetili da iz postrojenja četiri, gdje je došlo do eksplozije, curi gorivo i to su par dana upisivali u radnu knjigu. Pretpostavljaju da je upravo to razlog zbog kojeg je došlo do havarije.
U Inspektoratu RS rekli su da njihova nadležnost nije utvrđivanje uzroka incidenta i da to rade istražni organi.
– Tokom kontrola je utvrđeno da Rafinerija posjeduje plan zaštite od požara, pravilnik zaštite od požara, a organizvano je i stručno osposobljavanje radnika. U krugu rafinerije i objektima su obezbjeđeni aparati za gašenje požara, te su utvrđene zone opasnosti u krugu postrojenja – pojasnili su u Inspektoratu.
Rafinerija poseduje rješenje o ekološkoj dozvoli, a inspektoru je predočen i plan za sprječavanje nesreća velikih razmjera i rokom za preduzimanje predviđenih aktivnosti i mjera odgovornog lica.
– Inspektor je naložio da se putem ovlašćenog pravnog lica za poslove zaštita životne sredine, obavi ispitivanje kvaliteta zemljišta na predmetnoj lokaciji kao i mjerenje kvaliteta vazduha na sve parametre – rekla je portparol Inspektorata RS Dušanka Makivić.
Za potrebe laboratorijskog ispitivanja u saradnji sa Institutom za javno zdravstvo RS obavljeno je i uzimane sirove vode iz bunara koji je u službi za snadbjevanje stanovništva vodom za piće.
– Prilikom tehničke inspekcije, konstatovano je da su posude pod pritiskom koje su postavljene u neposrednoj blizini eksplozije bile ispravne – pojasnila je Makivićeva.
Kada su u pitanju mjere zaštite na radu poslodavac posjeduje akt o procjeni rizika, pravilnik o zaštiti na radu, kao i formiranu službu zaštite na radu.
Radnicima je obezbjeđena lična zaštitna oprema, a pohođali su obuku za bezbjedan i zdrav rad, a obavljen je i periodični ljekarski pregled radnika i druge obaveze propisane zakonom.
Nesreće se dešavaju
Profesor na Tehnološkom fakultetu na predmetu prerade nafte Pero Dugić rekao je da se ovake nesreće dešavaju u rafinerijama širom svijeta i dodao da je još veći požar bio nedavno u Njemačkoj.
– Svaka rafinerije ima brojne mjere zaštite, uvijek se usljed nekog nedostatka desi ovako nešto. Bitno je posljedice smanjiti na minimum. Ne treba dizati paniku, nekada i plinska boca sruši cijelu kuću – istakao je Dugić.
On je rekao da su preterivanja da je čitav grad mogao da ode u vazduh i da se na taj način samo stvara panika.
srpskainfo.com