Republika Srpska dobiće u narednih pola godine novo zakonsko rešenje koje se tiče održavanja referenduma u Srpskoj.
Ovakvo obećanje stiže iz vladajuće stranke, nakon negativnih iskustava koja su zadesila Srpsku prilikom održavanja referenduma o Danu Republike.
Naime, Centralna izborna komisija BiH odbila je tada da dostavi biračke spiskove za potrebe održavanja tog referenduma, a vladala je i prilična konfuzija oko mesta na kojima su građani mogli da glasaju.
Šef poslaničkog kluba SNSD u Narodnoj skupštini RS Radovan Višković očekuje da će se tokom jeseni iskristalisati predlog izmena i dopuna Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi u RS, kao i ko će biti njegov predlagač, te da će on biti usvojen najkasnije u proleće naredne godine.
Imunitet
Mada je predsednik RS Milorad Dodik ranije ocenjivao da bi zakonskim izmenama trebalo imunitetom zaštiti članove komisije koji provode referendum u RS, Višković ne veruje da će ta odredba biti ugrađena u Zakon o referendumu.
– Ne treba nikakav imunitet komisiji, jer ako je NS RS, kao najviše zakonodavno telo nekoga izabrala da radi svoj posao, on je dužan da to uradi i time ne čini ništa mimo zakona i ustava. To što se vodila procedura u Tužilaštvu BiH protiv članova komisije za sprovođenje referenduma o Danu RS – videli smo kako je završila, jer to je više bila politika nego pravo. Mislim da u budućnosti, bez obzira na to o kome se personalno radilo ili kojoj političkoj opciji pripadao, ako nekoga izabere NS RS da uradi neki posao, svu odgovornost tog izbora onda snosi NS RS, a ne ti ljudi – kaže Višković.
Manjkavosti
I u opoziciji smatraju da postojeći Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi ima određene manjkavosti, zbog čega bi ga trebalo popraviti.
– Treba sačiniti listu svih tehničkih problema koje smo imali prilikom održavanja referenduma o Danu Republike i onda izneti predloge kako da se to prevaziđe. Sačekaćemo da onaj ko preduzme inicijativu za izmene tog zakona izađe sa predlogom, a očekujemo i da će o svemu biti održana javna ili stručna rasprava – kaže potpredsednica NS RS i poslanik SDS Sonja Karadžić-Jovičević.
Uvesti imunitet
Samostalni poslanik u NS RS Darko Banjac smatra da je Zakon o referendumu u RS „dobro postavljen“, ali da ima tehničkih manjkavosti, zbog čega bi ga trebalo poboljšati.
– Što se tiče imuniteta, to se može definisati i članovima zakona o referendumu, da oni koji sprovode referendum i kojima je to naloženo od strane NS RS ili na osnovu potpisa građana, da podležu imunitetu. To trebamo da uradimo što pre, jer su nam sećanja na prošli referendum sveža, kao i sve tehničke manjkavosti samog zakona – smatra Banjac.
blic.rs