Srpska dobila tunel za dezinfekciju

Društvo

Osobe i predmeti koji prođu kroz ovaj tunel mogu biti sigurni da su potpuno dezinfikovani.

 

Tunel za dezinfekciju koji olakšava borbu protiv virusa korona funkcioniše na principu senzora i potpuno je siguran za zdravlje ljudi, a njegova osnovna namjena je dezinfekcija svega što kroz njega prođe.

 

To je projekat domaće kompanije “Kosmos” koji može biti plasiran i na inostrano tržište jer ima sve neophodne karakteristike, objašnjava direktor kompanije Dušan Vještica.

 

“Proizvod je rezultat naše pameti i postoje sve tehničke karakteristike i CE znak da se isti može plasirati na treća tržišta”, kaže Vještica.

 

Prije inostranog tržišta, prvi tunel za dezinfekciju biće postavljen na domaćem. Već iduće sedmice mobilni tunel trebalo bi da bude doniran UK Republike Srpske. Ovaj projekat dokazuje da je “Kosmos” sposoban da se u kratkom roku prilagodi potrebama tržišta, projektuje i izradi nove stvari, kažu iz Privredne komore Banjaluka.

 

“Nije to više ona kompanija koja je imala uhodanu dinamiku proizvodnje i koja se bavila striktno određenim remontima ili nečim što je bila njihova tradicija. Oni su danas tržišno sposobni, orjentisani i prilagođavaju se potrebama tržišta, tako su i sa ovim novim projektom uspjeli da ponude ono što je tržištu u ovom momentu neophodno”, kaže predsjednik područne privredne komore Banjaluka, Goran Račić.

 

Na ovom projektu “Kosmos” ne staje. Sa kompanijom “Teokraft” iz Rusije nastavlja saradnju i planira proizvodnju filtera za pročišćavanje vazduha.

 

“Imate spoljnu dezinfekciju prilikom ulaska u zatvorene prostore koja će se obaviti na ovaj način, a prilikom boravka u zatvorenom prostoru imate drugi proizvod koji će nastati ovdje u “Kosmosu”, a to su filteri za pročišćavanje vazduha koji će spriječiti da se u vazduhu osjeti prisustvo čestica ili materija koje mogu da ugroze život ljudi ili da na neki način narušavaju zdravlje”, kaže Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

 

Plan je da tuneli za dezinfekciju budu instalirani na najfrekventnijim pozicijama. Okvirna cijena ovog projekta je, bez solarnog napajanja, oko 20 hiljada maraka, kažu iz kompanije “Kosmos”, piše ATV.

 

Tagged

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *