Poljoprivrednici polažu nade u Njemačku

Ekonomija

Finansijska pomoć, povoljni krediti, zaštita domaćih proizvoda na evropskom tržištu i izgradnja novih prerađivačkih kapaciteta – samo su neke od mjera koje će predstavnici agranog sektora iz BiH predložiti Njemcima.

To je epilog julskog sastanka sa ministrom poljoprivrede Njemačke, koji je obećao pomoć u prevazilaženju štete od adaptacije SSP-a. Bosna i Hercegovina bi, po procjenama, gubila oko 200 miliona maraka godišnje.

“Ta finansijska sredstva bi se realizovala eventualno preko njemačke agencije GIZ ili nekih drugih Agencija EU. Zatim, tu je mjera kroz obezbjeđenje podrške sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije BiH, kroz rješavanje tržišnih viškova” kaže Aleksandar Macanović portparol ministarstva poljoprivrede RS.

Mljekari, voćari, živinari i povrtlari imaju svoje prijedloge za njemačkog ministra. Ako polovina od njih prođe, poljoprivrednici iz Bosne i Hercegovine, imali bi šansu da opstanu na tržištu. Najviše gube mljekari zbog bescarinskog uvoza proizvoda iz Hrvatske.

“Zahtjevi mljekara su da se obezbjede kreditna sredstva za dalji razvoj mljekarstva i ostale poljoprivrede, kao i reprogram postojećih kredita koji su veoma nepovoljni. Drugi zahjtev je da se namiri izgubljeni dohodak padom cijena mlijeka” kaže Vladimir Usorac, predsjednik Uruženja poljoprivrednih proizvođača- mljekara RS.

Povoljnije kredite tražili su i voćari. Sa kamatom od pet odsto, kažu, ne mogu da prežive. Najugroženija na evropskom tržištu bi bila jabuka.

“Mi smo ipak stava da budu uvedene zaštitine mjere i da ostanu zaštitne mjere bar u fazi berbe i u nekom samom procesu prodaje” poručuje Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.

Ako roba koja dolazi iz Hrvatske ne podliježe carinjenju, a domaća koja ide za izvoz bude opterećena dodatnim kvotama, ne bi imala šansu na tržištu, poručuju poljoprivredni proizvođači. Zato bi pomoć Nijemaca bila itekako dragocjena. Ipak, čak i za jednu marku njemačkog kredita, mora da se čeka procjena gubitaka Svjetske banke, koja sigurno neće biti gotova do početka iduće godine. Tek nakon toga, ministri iz Bosne i Hercegovine sastaće se sa njemačkim ministrom. Tada će se znati da li će stići njemačka pomoć.

Atv

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *