Dodikovima pomoć od države za nabavku još jednog traktora!

Društvo

Porodica Dodik bila je u prvim redovima kada se prošle godine dijelio novac za podsticaje u poljoprivredi. Nakon što su njihova preduzeća „Agro voće“ iz Laktaša i „Fruit Eco“ iz Gradiške dobile oko 90.000 maraka, između ostalog i za nabavku traktora, te preko 14 tona regresiranog goriva, pomoć je dobilo i „Global Liberty“, treće preduzeće koje je u njihovom vlasništvu, saznaje portal Capital.

 

Riječ je firmi koju su prije šest godina osnovali Igor i Gorica Dodik, a kojoj je osnovna djelatnosti trgovina na veliko drvom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom.

 

Njima je nedavno Agencija za agrarna plaćanja koja posluje u sklopu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske isplatila 21.004 KM kao podsticaj za nabavku traktora i priključaka.

 

Takođe, kako se to može vidjeti odobreno im je i 1.311 litara regresiranog dizela, koji je za 0,60 KM jeftiniji od goriva koje se vozačima prodaje na pumpama.

 

 

Poslovni regisistri pokazuju kako „Global Liberty“ od osnivanja do 2019. godine nije imao značajnu poslovnu aktivnost. Prihodi su im 2019. godine bili tek 3.100 maraka a dobit skromnih 228 KM. Godinu ranije, nisu imali ni marku pazara i preduzeće je prijavilo gubitak od 2.013 KM.

 

Direktor preduzeća je Goričin suprug Pavle Ćorović, nekada portparol košarkaškog kluba Igokea iz Aleksandrovca, a potom i radnik istoimenog radija, a danas suvlasnik nekoliko firmi.

 

Podsjećamo, kako smo ranije pisali, „Fruit Eco“ iz Gradiške je u vlasništvu Igora Dodika i Mirka Dobrića, dok je vlasnik „Agro voća“ Goran Dodik, Miloradov brat.

 

I jedno i drugo preduzeće se bavi uzgojem voća, a u prošloj godini su imali veliku pomoć resornog minstarstva.

 

„Agrovoće“ je dobilo 21.004 KM podsticaja za nabavku traktora te 7.400 litara regresiranog goriva, kao i 21.060 KM za investicije u preradu poljoprivrednih proizvoda.

 

Nešto manje goriva, tačnije 6.900 litara je dobio Igor za svoj „Fruit eco“.

 

Međutim, on je dobio 50.000 maraka za podizanje protivgradnih mreža u voćnjaku i jedan je od dva proizvođača koji su dobili maksimalan iznos. Sve ostale država je znatno manje sufinansirala.

 

Capital.ba

Tagged

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *