Srbija: U ponoć počela predizborna tišina

Region

U ponoć je u Srbiji počela predizborna tišina, tokom koje je zabranjena bilo kakva izborna propaganda preko sredstava javnog informisanja, održavanje javnih skupova i iznošenje procjena rezultata izbora.

Predizborna tišina će trajati do 2. aprila u 20 sati, praktično do zatvaranja biračkih mjesta.

Ono što nije zabranjeno jeste objavljivanje informacija i oglasnih poruka nadležnih republičkih organa i nevladinih organizacija kojima se građani upućuju u koje vrijeme i na koji način mogu da glasaju.

U izbornom danu dozvoljeno je objavljivanje informacija o odzivu birača, kao i izvještaja o tome kada su i gdje glasali nosioci i kandidati sa lista, a njihove izjave se mogu objavljivati tek po okončanju izborne tišine.

U trci za šefa države ove godine je 11 kandidata, a birališta će biti otvorena u nedjelju, 2. aprila od sedam do 20 sati.

Glasaće se na 8.523 biračka mjesta, od toga 8.224 u opštinama, odnosno gradovima, i 29 biračkih mjesta unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija.

Na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija glasaće se na 90 biračkih mjesta.

U inostranstvu će biti otvoreno 53 biračkih mjesta u 32 zemlje.

Srpski državljani u Velikoj Britaniji, Kanadi i SAD će za predsednika Srbije glasati dan ranije, 1. aprila, od 7 do 20 sati po lokalnom vremenu.

Na izborima za predsednika Srbije glasaće se u Austriji, Belgiji, BiH, Grčkoj, Italiji, Južnoafričkoj Republici, Kataru, Kini, Libanu, Makedoniji, Malti, Mađarskoj, Nemačkoj, Norveškoj, Poljskoj, Rumuniji, Rusiji, Slovačkoj, Sloveniji, Turskoj, UAE, Finskoj, Francuskoj, Holandiji Hrvatskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Švajcarskoj i Švedskoj, i to 2. aprila od 7 do 20 sati po lokalnom vremenu.

Rezultati glasanja na biračkim mestima u inostranstvu ne smeju se javno saopštiti, niti isticati na biračkom mestu pre završetka glasanja u Srbiji.

IPSOS: Mala vjerovatnoća za drugi krug

Mala je vjerovatnoća da bude drugog kruga na predsjedničkim izborima u nedjelju, pokazalo je posljednje mjerenje agencije IPSOS, na osnovu raspoloženja među građanima.

Da su izbori održani danas, Aleksandar Vučić bi imao 54.3 odsto glasova, pri čemu bi se sa istom vjerovatnoćom mogao očekivati svaki rezultat između 51.8 odsto i 56.9 odsto.

Drugom mjestu su najbliži Saša Janković sa 12.8 odsto, i trećem Luka Maksimović sa 9.5 odsto glasova.

Vuk Jeremić sa 6.8 odsto je četvrti, slede Vojslav Šešelj, Saša Radulović i Nenad Čanak.

Ostali kandidati su na procentima koji se teže “hvataju uzorkom”.

Kad je riječ o motivaciji birača, istraživači IPSOSA navode da Aleksandar Vučić ima ubjedljivo najbolju situaciju u odnosu na ostale kandidate, pa bi mu scenario sa manjom izlaznošću omogućio bolji rezultat.

U istrraživanju je bilo 72 odsto opredeljenih građana, procijenjena izlaznost je na 58,3 odsto u odnosu na upisane birače, a mjerenje je obavljeno na uzorku punoljetnih građana prisutnih u Srbiji i ne obuhvata mjerenje raspoloženja na Kosovu i na mjestima glasanja u inostranstvu.

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *