Vlada Srpske krije sve informacije koje mogu da joj naškode

Aktuelno

Vlada Republike Srpske od javnosti prikriva sve informacije i dokumenta koji mogu da joj politički naškode, ocjenjuju stručnjaci.

Za razliku od Vlade u Hrvatskoj, čije sjednice se javno prenose, Vlada RS nakon sjednica sve rjeđe održava pres konferencije, na kojima bi novinari mogli da postave direktna pitanja.

Umjesto toga, iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS stižu štura saopštenja, a detalje o pojedinim informacijama o kojima se raspravlja na sjednicama je nemoguće dobiti. Portparoli ministarstva, novinare koji postave neugodna pitanja, kao što je bio slučaj sa pitanjima vezanim za plan smanjenja javne administracije koju traži MMF, prebacuju sa ministarstva na ministarstvo, a tražene inforamcije nikad ne stignu.

Da stvar bude gora, čak je i premijerka RS Željka Cvijanović do zadnjeg trena tvrdila da starteški plan za smanjenje plata i broja zaposlenih u javnom sektoru ne postoji, da bi iz MMF potvrdili da je navedeni plan usvojen na sjednici Vlade RS i to još u junu.

To je, očigledno, urađeno tajno, jer u zvaničnom saopštenju nije bilo ni riječi o tome, nego su u Vladi naknadno priznali da je plan, ipak, usvojen.

Branko Todorović, izvršni direktor Helsinškog parlamenta za ljudska prava RS, kaže da Vlada RS ovakvim ponašanjem pokazuje da ne poštuje medije, nevladine organizacije, ali ni građane o čijoj sudbini odlučuje.

– Javnost ima pravo da zna šta radi Vlada kao i sve druge institucije i kako se troši državni novac. Ignorisanjem i bahatim ponašanjem prema javnosti Vlada RS ustvari pokušava da sakrije štetne ugovore, zluopotrebe državnog novca i nepopularne mere na koje se obavezala međunarodnim kreditorima, jer bi njihovim objelodanjivanjem dobila negativne političke bodove – ističe Todorović.

On dodaje da ministri danas pričaju jednu priču, sutra drugu, bez ikakve odgovornosti za javno izgovorenu riječ.

– Poražavajuće je da javnost trpi sve veću bahatost političara koji se ponašaju kao da je ovo njihova država i koji birokratskim frazama kupuju vrijeme od izbora do izbora – kaže Todorović.

U Udruženju “Zašto ne” iz Sarajeva, koje prati rad institucija, kažu da je u posljednjih više od godinu u Vladi RS prisutan trend netransparentnog kreiranja i usvajanja zakona u hitnoj proceduri i bez javne rasprave.

Vladu RS smo pitali zbog čega je nemoguće dobiti pojedine informacije, zašto ne organizuju češće pres konferencija i koliko radnika je angažovano na poslovima za odnose sa javnošću. Odgovore nismo dobili ni nakon isteka roka od 15 dana, kada su po zakonu dužni da dostave informacije.

Ne slušaju ni sud

Ivana Korajlić, portparol Trancparency International BiH, kaže da Vlada RS odbija da objelodani i informacije za koje postoji sudska presuda.

– To potvrđuje slučaj sa ugovorom o privatizaciji Boske, koji ni na zahtjev suda nikad nije javno objavljen – kaže Korajlićeva.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *