U UIO BiH masaža sankcionisana, a kriminal ostao nekažnjen

Aktuelno

Sektor za carine Uprave za indirektno oporezivanje BiH konstantno potresaju skandali. Tim povodom nedavno je zasijedala Komisija za spoljnu trgovinu i carine Predstavničkog vijeća Parlamentarne skupštine BiH koja je, između ostalog, donijela zaključak da borbu protiv korupcije u Upravi treba učiniti efikasnijom.

S tim u vezi, pozivaju se istražni i pravosudni organi da do kraja dovedu predmete koji su u posljednjih nekoliko mjeseci bili u žiži javnosti, kao što su Fabrika cijevi „UNIS“ iz Dervente i „Nelt“ BiH pri uvoza čokolade i keksa. Podsjećamo, o nepravilnostima u ova dva slučaja BN televizija izvještavala je krajem prošle godine.

Fabrika cijevi „UNIS“ iz Dervente od 2011. do 2013. godine uvezla je oko 65.700 tona repromaterijala koji nije prošao carinske procedure, zbog čega je budžet BiH oštećen za više od 15 miliona KM. To je potvrđeno u zapisniku o naknadnoj kontroli koju je u avgustu 2015. godine provela Grupa za kontrolu Regionalnog centra Banjaluka.

„Iz raspoložive evidencije je utvrđeno da ukupno 65.714. tona toplo valjane trake stavljene u postupak unutrašnje obrade nije zaduženo kroz niti jedno carinski odobreno postupanje ili upotrebu, iako je rok za razduženje istekao. Ukupni indirektni porezi koji nisu obračunati niti naplaćeni za nerazduženu količinu uvezene robe iznose oko 14.796.000 KM, a iznos obračunate kompenzacione kamate je oko 553.000 KM“, naglašava se u kontrolnom izvještaju.

I pored tog kriminala, „UNIS“ je za izvoz robe dobio i garancije Izvozno-kreditne agencije (IGA) BiH u iznosu od čak 80 miliona evra. Zanimljivo je da je taj iznos finansijske injekcije „UNIS-u“ premašio osnivački kapital agencije.

Međutim, kada je Fabrici cijevi iz Dervente 2013. godine krenulo nizbrdo, i ova agencija od tada jedva opstaje.

Kako potvrđuje dokumentacija u posjedu BN televizije, prevara ne bi bila moguća bez direktne pomoći Sektora za carine UIO BiH. Zašto čelni ljudi Uprave ništa nisu preduzeli, iako je Grupa za kontrolu utvrdila niz nepravilnosti u poslovanju „UNIS-a“ – istraživala je posebna komisija Parlamentarne skupštine BiH.

„Ko je to gledao toliko kroz prste Fabrici cijevi Derventa da stvore tolike obaveze i na neki način prevare državu BiH i stvore sliku o nama kao lošem prostoru za poslovanje i samim tim ja mislim ovdje ima osnova da se uključe i neki istražni organi“, ističe zamjenik predsjedavajućeg Komisije za spoljnu trgovinu i carinu Predstavničkog vijeća Parlamentarne skupštine BiH Nenad Lalić.

Parlamentarna Komisija za carine utvrdila je da su propusti u radu UIO BIH evidentni i prilikom uvoza čokolade i keksa, što potvrđuje i zaključak sa posljednje sjednice, održane 20. marta ove godine: „Od UIO BiH očekuje se jačanje discipline, kao i pokrene pitanja odgovornosti za uočene propuste zaposlenih, posebno u slučajevima kakvi su Fabrika cijevi Derventa i „Nelt“ BiH u slučaju uvoza čokolade i keksa“.

Podsjećamo, BN televizija je u novembru prošle godine izvještavala da je carinik, čije je ime poznato našoj redakciji, nakon provedene analize tražio stručnu pomoć od Sektora za carine UIO BiH pri tarifnom svrstavanju određenih čokolada. Akt carinika je proslijeđen Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, koje je odgovorilo:

„Sagledavajući navedene činjenice, te vodeći računa o dobroj praksi Evropske unije, mišljenja smo i smatramo da se proizvodi deklarisani kao „Milka Oreo 300 grama“ i „Milka čoko keks 300 grama“, navedenih karakteristika, svrstavaju u okviru tarifne oznake 1905 31 19 00 sa naimenovanjem „Hljeb, peciva, kolači, keksi i ostali pekarski proizvodi sa sadržajem kakaa ili bez kakaa, slatki keksi, ostali“.

I pored ovog tumačenja resornog ministarstva pomenute čokolade su svrstavane u drugu tarifnu oznaku, zbog čega je budžet BiH oštećen za višemilionski iznos, za koji se, primjera radi, moglo izgraditi više vaspitno-obrazovnih ustanova u BiH.

Važno je napomenuti da, iako se oglušio o akt ministarstva, pomoćnik direktora Sektora za carine Zdravko Cvjetinović nije krivično odgovarao.

Zbog brojnih kriminalnih radnji, kao na primjer pri carinjenju motornih vozila, poslovanje Sektora za carine UIO BiH pod lupom je više komisija i istražnih organa u BiH, među kojima je i državna revizija. Da li to znači da je Sektor za carine pod prinudnom upravom?

BN televizija najavljuje da će u narednih 48 časova objaviti ekskluzivnu dokumentaciju koja se odnosi na krivična djela trgovina uticajem i zloupotreba službenog položaja a koja čini Zdravko Cvjetinović.

Na udaru su službenici Uprave koji su u prethodnom periodu dali iskaze SIPI o kriminalnim aktivnostima Cvjetinovića, dok službenici koji po Cvjetinovićevom nalogu daju izjave, koje su u suprotnosti sa materijalnim dokazima, budu unaprijeđeni suprotno svim procedurama UIO.

I dok se zbog masaže u Upravi za indirektno oporezivanje provode suspenzije određenih službenika, oni koji štete budžet BiH ne snose nikakve sankcije. Još jedan dokaz apsurdnosti u državi u kojoj živimo.

BN televizija

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *