Sankcije Dodiku građane Srpske koštale osam miliona KM

Aktuelno

Republiku Srpsku prošlogodišnje lobiranje u svijetu, ali i rad predstavništava koštao je 8,2 miliona KM. Imena tri inostrane lobističke kuće, za čiji rad je izdvojeno 3,7 miliona KM, brižljivo je čuvana tajna.

Stoji to u najnovijem revizorskom izvještaju Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, u kojem je utvrđeno i da su troškovi lobiranja za čak 30 odsto viši u odnosu na prethodnu godinu.

Iako se ogroman novac troši za promociju potencijala, ali i popravljanje imidža, rezultati su vrlo upitni. Po podacima Zavoda za statistiku RS, u posljednjih deset godina samo na lobiranje u SAD potrošeno je 30 miliona dolara. U tom periodu izvoz je pao za čak 159 miliona maraka, uvoz porastao za 27,5 miliona KM, a investicije su bile skoro zanemarive. U prilog tome govori i investiranje od tek 1.000 KM tokom 2015. godine. Od 2007. do 2015. godine iz SAD u RS investirano je 10,3 miliona KM.

Skoro tri četvrtine novca isplaćenog za lobiranje u SAD otišlo je kompaniji “Picard Kentz & Rowe”. Ova firma je prvi put je angažovana 2009. godine, a za svoje usluge “konsultacija i savjetovanja” do kraja 2015. godine inkasirala je 11,1 milion dolara.

Neuspjelo i skupo “šminkanje” RS

Ekonomista Saša Grabovac objašnjava da je po ovom pitanju jedan od većih problema to što se rezultati lobiranja loše predstavljaju javnosti.

“Institucije koje ulažu novac morale bi transparentnije i češće da objašnjavaju ciljeve lobiranja. Ako je cilj lobiranja u SAD bio povećanje izvoza, onda bi neko trebalo da objasni pad stope. Javnost s pravom očekuje odgovore. Međutim, veći dio lobističkih aktivnosti odnosi se na i politička lobiranja i tu je jako teško razgraničiti odnos uloženog novca i postignutih rezultata”, zaključio je Grabovac.

Međutim, i pored svih političkih lobiranja, kako je za CAPITAL istakla politički analitičar Tanja Topić, RS uživa vrlo loš ugled u svijetu.

“Ogroman novac poreskih obveznika se ulaže i najviše novca dato je kada je u pitanju lobiranje u SAD. Istovremeno, SAD uvode sancije predsjedniku RS Miloradu Dodiku. Mislim da je to najbolji odgovor na pitanje o efektima ulaganja, a stanje bi trebalo progresivno da se poboljšava”, istakla ke Topić.

Ističe i da nema volje da se situacija preispita i promijeni , jer ne postoji pritisak javnosti. Osim toga, ponekad se čuje i glas opozicionih lidera, ali, zaključuje, sve ostane na nivou galame i medijske prašine.

Za 32 zaposlenih 4,5 miliona

RS ne štedi ni kada su u pitanju njena predstavništva pa je 4,5 miliona KM bilo namjenjeno radu kancelarija, u Srbiji (730.000 KM), Ruskoj Federaciji (845.000 KM), Njemačkoj (415.000 KM), Belgiji (570.000 KM), Austriji (555.000 KM), Sjedinjenim Američkim Državama (660.000), Grčkoj (385.000), ali I Izraelu (315.450 KM).

Ako se u obzir uzme i broj zaposlenih u predstavništvima, onda RS najviše košta predstavništvo u Austriji u kojem je zaposlen samo šef Predstavništva, a slijede kancelarije u SAD, sa dvoje zaposlenih, ali i u Izraelu gdje se pominje samo ime Aria Livnea.

U predstavništvima RS u Beligiji i Njemačkoj na spisku zaposlenih je po dvoje, u Grčkoj troje, u Rusiji sedam i u Srbiji 14 radnika.

capital.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *