Zašto se izraelski ministar Avigdor Liberman i javno odrekao Milorada Dodika

Aktuelno

Vijest da ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić učestvuje u radu Samita o borbi protiv terorizma u Tel Avivu ne bi bila posebna, da se on tokom boravka u Izraelu nije sastao i sa ministrom odbrane te zemlje Avigdorom Libermanom.

Sama činjenica da je do tog sastanka došlo na izričit zahtjev Libermana, dojučerašnjeg intimusa predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a Milorada Dodika, govori nam da se u odnosima ove dvojice političara nešto dešava.

Naime, Liberman je preko svojih ljudi kontaktirao ministra Mektića i zatražio sastanak, a lično se pobrinuo i da Mektićevo učešće na Samitu bude promovisano u izraelskim medijima. Mektić je dao intervjue za dvije vodeće izraelske TV stanice i za jedan od najuticajnijih nedjeljnika.

Izvori Istinito navode da je Liberman veoma bijesan na Dodika i njegovog savjetnika Arija Livnea, koji su zloupotrebljavali njegovo ime. To se posebno odnosi na neke zajedničke poslovne poduhvate kojih se Liberman najradije ne bi ni sjećao.

Takođe, Liberman je zainteresovan za uspostavljanje kontakata sa predstavnicima Saveza za promjene u institucijama BiH, što je jasan signal da je Dodika pustio niz vodu.

Iako je ministar Mektić odbio da komentariše detalje sastanka sa Libermanom, saznajemo da je izraelski ministar navodno ponudio “pomoć i podršku” ministru bezbjednosti BiH u njegovim aktivnostima u borbi protiv terorizma, ali i kriminala i korupcije na čemu Mektić posebno insistira.

To znači da bi na tapet mogli da dođu i neki poslovi koje Dodik preko Arija Livne vodi sa biznismenima iz Izraela, poput onog o kupovini RŽR “Ljubija”.

Bivši prijatelj i lobista

Poznato je da je Avigdor Liberman, do maja ove godine ministar spoljnih poslova Izraela, bio jedan od glavnih lobista Milorada Dodika u inostranstvu, posebno u SAD. Čak je i Dodikov put do Kremlja bio znatno kraći uz Libermanovo posredovanje kod šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova.

I dok se američka CIA bavila Libermanom zbog njegovih direktnih kontakata sa Putinom (Liberman je rođen u Kišinjevu u Moldaviji, SSSR, i emigrirao je sa porodicom u Izrael), Dodik ga je dočekivao kao dragog gosta, kujući planove o „saradnji Republike Srpske i Izraela“.

Išao je i Dodik u posjetu Izraelu, gdje su ga dočekivali uz intoniranje himne RS, hineći državnički doček, a onda je u septembru 2012. Liberman učinio „uzvratnu“ posjetu Dodiku za potrebe izborne kampanje.

Tada je novinar Haaretza, Uri Blau, tragao za izraelskim ministrom, raspitujući se da li je Liberman u RS „doveo porodicu ili ljubavnicu“. Iako je posjeta predstavljena kao poluzvanična, Liberman je ipak u RS boravio privatno, na odmoru sa članovima porodice, a odsjeo je u hotelu „Vučko“ na Jahorini.

U međuvremenu, Liberman je obišao Hrcegovinu i vinariju manastira Tvrdoš, kao i Kusturičin Andrićgrad, sve u pratnji Milorada Dodika.

Najavljivani su veliki privredni projekti, posebno u poljoprivredi i turizmu, ali od njih ništa osim obećanja nije ostalo.

Posljednji susret u Beču

Izvori Istinito podsjećaju da je tikva pukla još ljetos, nakon tajnog sastanka u Austriji, kada su se Dodik i Liberman sreli posljednji put u jednom poznatom bečkom restoranu.

Izraelski mediji tada su danima objavljivali detalje o tajnom putovanju ministra spoljnih poslova Izraela u Beč gdje je imao tri „osjetljiva diplomatska susreta“.

Haaretz je objavio da je jedna od osoba sa kojom se sreo šef diplomatije Izraela austrijski biznismen Martin Schlaff, koga je tražila izraelska policija kako bi ga ispitala zbog optužbi za korupciju, a koja se odnose i na Libermana.

Tada je otkriveno da je Liberman u Beču razgovarao sa svojim „bliskim prijateljem i saveznikom“ Miloradom Dodikom, kako je pisao Haaretz, koji je za predsjednika RS rekao da je „srpski nacionalista i separatista“.

-Nije jasno zašto je Libermanov kabinet definisao ovaj susret kao „diplomatski osjetljiv“ niti zašto ga je (Liberman) sakrio čak i od osoblja svog ministarstva, zapitao se u tekstu novinar Haaretza.

Libermanov pad i povratak

Avigdor Liberman, šef ultranacionalističke partije Izrael-naš dom (Yisrael Beiteinu), krajem 2012. je podnio ostavku na mjesto ministra spoljnih poslova Izraela, nakon što je optužen za prevaru i kršenje povjerenja u vezi sa dugotrajnim finansijskim skandalom.

Zbog nedostatka dokaza, Lieberman je oslobođen ozbiljnijih optužbi, uključujući primanje mita i pranje novca iz nezakonitih fonfova. Faktički, optužen je za prevaru zbog unapređenja ambasadora koji mu je dao informacije o slučaju koji su istražioci vodili protiv njega.

Optužbe protiv jednog od najmoćnijih izraelskih političara iznesene su uoči opštih izbora na kojima se Liebermanova stranka kandidovala na zajedničkoj listi sa partijom Likud, premijera Benjamina Netanjahua.

Kada je krajem oktobra 2012. objavio da će se glasati o udruživanju sa strankom ministra spoljnih poslova Avigdora Liebermana, trećom po snazi u parlamentu, Netanjahu je razljutio mnoge umjerene članove Likuda. Jedan od razloga za takav stav jesu skandali koji godinama prate Libermana, jer je ovaj desničar u Izraelu poznat kao ljubitelj kocke i lijepih žena.

Kako to obično biva, krupne političke zvijerke su često nedododirljive za zakon, pa se Liberman vratio u kabinet ministra spoljnih poslova već 2013. godine, gdje je ostao do maja ove godine, kada je postao ministar odbrane Izraela.

Istinito

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *