Banjalučani sa novom toplanom ulaze u dužničko ropstvo

Društvo

Banjalučanima priključenim na centralno gradsko grijanje, po novim propisima, nije dozvoljeno osnovno potrošačko pravo – na izbor usluge.

Set odluka o grijanju putem Eko Toplane na sječku, koje je usvojila Skupština grada, potpuno je zaboravio na Zakon o zaštiti potrošača, koji je pored obligacionih odnosa takođe regulisao ugovorni odnos između pružaoca usluga i korisnika, upozoravaju iz Udruženja potrošača „DON“.

Nove odluke koje propisuju da građani moraju ispuniti nekoliko uslova ukoliko ubuduće požele da se odjave sa mreže, između ostalog i potpis svih komšija u zgradi, te naplatu fiksnog dijela cijele godine za korisnike koji imaju ugrađen kalorimetar, izazvale su nezadovoljstvo građana, kao i udruženja koja štite prava potrošača.

Oni tvrde da ovi propisi uslovljavaju građane da moraju biti na mreži, što je presedan.

Kako preciziraju, relevantne odredbe Zakona o obligacionim odnosima utvrđuju načelo autonomije volje ugovornih strana, kao i njihovo pravo na otkaz ugovora, a isto pravo je definisano i Zakonom o zaštiti potrošača.

– Ovo su samo novi nameti i obaveze, po ovim odlukama potrošač je uslovljen i nema pravo na izbor što mu je zagarantovano po Zakonu o potrošačima kao jedno od osnovnih prava. Koliko god oni tvrde da korisnici imaju pravo na isključenje sa mreže, to je praktično nemoguće, jer stanari ne mogu skupiti potpise svih komšija ni da registruju zajednicu etažnih vlasnika, poprave krov ili lift, a kamoli za grijanje. Potpis komšija za zajedničke prostorije u zgradi je u redu, ali šta komšija treba da odlučuje o mom ili ja o njegovom stanu. Neko je sve to lijepo zapakovao ovom odlukom, tako da nam slijedi ogromno dužičko ropstvo građana – govori Murisa Marić iz udruženja „DON“.

Ona pojašnjava da se nadležni u odlukama samo pozivaju na zakone o komunalnim uslugama i zakon o lokalnoj samoupravi, a zaboravljaju na druge zakone koji takođe utiču na donošenje odluka koje vežu veliki broj potrošača.

– Formira se novo preduzeće, a zaobilazi Zakon o zaštiti potrošača. Potrošači imaju pravo na reklamaciju, a nigdje nije planirana komisija za reklamacije u kojoj će sjedeti i članovi udruženja potrošača, što su obavezni po zakonu, već samo svoju internu komisiju – ističe ona i dodaje da se kroz ovu odluku Toplana ogradila, te potpisali građani novi ugovor ili ne, njima se ispostavlja usluga i računi.

Ogorčen novim cijenama grijanja i odlukama je i Banjalučanin Mirko Ivanković, sa Starčevice.

Kaže da je kalorimetar ugradio, jer je očekivao da će plaćati samo ono što potroši, te da su mu ove odluke nezamislive.

– Kod svih komunalnih preduzeća plaća se ono što potrošimo. Voda, stuja i sve ostalo ide do mjerača, to je njihovo, a sve što pređe preko mi plaćamo koliko god da košta. Isto treba da bude i sa kalorimetrom. Njihovo je da dopreme toplotu, a ja plaćam koliko potrošim onda kada griju, a ne da plaćem dopremanje kada uopšte nema grijanja – kaže Ivanković.

Dodaje da odbornici i stučnjaci moraju da vide da je ovo obmanjivanje javnosti, te da će mu uskoro naplatiti i put pored koga je njegova zgrada.

– Zar od toliko poslanika i stručnjaka niko ne može da kaže da to ne može tako. U „Toplani“ vlada toliki nerad i nestručnost, da bi oni bili u gubitku i kada ne bi ispručivali toplotnu enegliju, a mi im svi uredno plaćali – dodaje ovaj nezadovonji potrošač.

Podsjetimo, iz Grada uporno tvrde da su sve donesene odluke u skladu sa ustavom, te da naplatom fiksnog dijela za potrošače sa kalorimetrom žele da uvedu red u tu oblast, koje je ranije „sprovođena stihijski“.

Akcize zasjenile Toplanu

Murisa Marić naglašava i da je zanimljivo da se ove odluke donose baš u momentu kada je pažnja javnosti fokusirana na akcize i povećanje cijene goriva, zbog čega su problemi oko toplane pali u drugi plan.

– Najgore je što se ovakvim odlukama ne ide na rješavanje nagomilane problematike i rješavanje velikog broja predmeta na sudovima, već u dužničko ropstvo građana. Zašto građanima nije sada obezbijeđeno jeftinije grijanje, prelaskom na novi sistem i jeftiniji energent, već se stvaraju samo novi nameti potrošačima – ističe ona.

blic.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *