Prinudno naplaćeno 680 miliona KM duga poreza

Društvo

Uprava za indirektno oporezivanje BiH putem prinudne naplate uspjela je naplati više od 680 miliona KM duga poreza na dodatnu vrijednost od pravnih subjekata, potvrdio je portparol UIOBiH Ratko Kovačević.

Ukupan dug više od 2.500 pravnih subjekata prema državi iznosi oko milijardu maraka.

Kovačević navodi se ovaj uspostavljeni mehanizam naplate PDV bez kompromisa provodi na način da svaki porezni obveznik do 10. u mjesecu državi mora platiti PDV. Zakasni li samo jedan dan, kako kaže on, onda automatski ulazi u postupak prinudne naplate.

– Sama objava liste poreznih dužnika, prvi put 2014. godine, imala je efekta, jer su mnoge firme nastojale izmiriti svoja dugovanja kako se ne bi našle na ovoj listi. Najveća prednost objave te liste, koja se desila zahvaljujući izmjenama Zakona o postupku indirektnog oporezivanja, jeste ta što je došlo do veće transparentnosti u svemu ovome – kazao je Kovačević.

On je istakao da UIO paralelno vodi i posebnu listu poreznih dužnika kako bi se spriječilo gomilanje dugova zbog činjenice da se dug određenog poreznog obveznika konstantno uvećava, dok se njegove obaveze ne mogu naplatiti prinudnim putem.

S obzirom na to da se ti dužnici nalaze na posebnom spisku, kako objašnjava Kovačević, firme koje s njima sarađuju PDV moraju uplaćivati direktno na račun UIO umjesto na njihov račun.

Najveći dužnik koji se nalazi na posebnoj listi dužnika jeste „Petrol” iz Ljubuškog sa 4,8 miliona KM. Na drugom mestu je „Agrokomerc” iz Velike Kladuše sa 3,6 miliona KM, a slijede „Hepok-Vinarija” Ljubuški sa 2,6 miliona, banjalučka „Fruktona” s dugom od 2,3 miliona te „Farmer” Mesna industrija iz Širokog Brijega, koja duguje blizu 2,1 milion KM.

Najveći dužnici za PDV u BiH

KJKP GRAS Sarajevo – 17 miliona KM

MB “Kekerović” Laktaši – 10,7 miliona KM

Direkcija za robne rezerve RS – 9,3 miliona KM

“Duša” d. o. o. Fojnica – 8,5 miliona KM

“Janus” d. o. o. Brčko – 7,5 miliona KM

“Mass” Bijeljina – 5,8 miliona KM

“Elipsa” Posušje – 5,7 miliona KM

“Osmex” Sarajevo – 5,4 miliona KM

“Petrol” Ljubuški 4,8 miliona KM

“Janjoš” Prijedor – 4,5 miliona KM

Avaz

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *