Ujić: Svi terenski centri uzimaju biometrijske podatke migranata

Društvo

Direktor Službe za poslove sa strancima BiH Slobodan Ujić rekao je da svih 16 terenskih centara od Trebinja do Bihaća sada ima mogućnost uzimanja biometrijskih podataka migranata, tako da se više ne može desiti da jedno lice daje različite podatke o sebi.

“Dok nije uspostavljena ta baza podataka, događalo se da, na primjer, jedan migrant uđe u Trebinju i predstavi se da je iz Pakistana, kada stigne do Sarajeva registruje se kao lice iz Avganistana, a kada stigne do Bihaća ili ga uhvate inspektori za strance, dešavalo bi se da imamo slučaj `jednog lica u tri lica`”, rekao je Ujić za “Večernji list”, izdanje za BiH.

On je naveo da kapaciteti za prihvat migranata kojima BiH trenutno raspolaže nisu dovoljni, te da je trenutno u funkciji jedan migracioni centar sa 100 mjesta, azilantski centar u Delijašu koji raspolaže sa 150 mjesta, u kojem su trenutno u toku radovi na proširenju kapaciteta na 200 mjesta, i centar u Salakovcu sa kapacitetom od 296 mjesta.

Ujić je dodao da će u narednih desetak dana u funkciju biti stavljena i kasarna u Hadžićima, tako da će, izuzimajući Salakovac, navedeni centri biti dovoljni kada je riječ o Kantonu Sarajevo.

On je naveo da se u Bihaću trenutno nalazi oko 300 ilegalnih migranata, te da Đački dom u kojem su smješteni zadovoljava osnovne uslove za smještaj.

Prema Ujićevim riječima, situacija sa migrantima se mijenja iz dana u dan, tako da sada vlada veliki pritisak ne Veliku Kladušu jer se taj grad nalazi na samoj granici sa Hrvatskom, pa migranti na svaki način pokušavaju da pređu granicu.

“Do sada se to događalo tokom noći, a u posljednje vrijeme pokušaji prelaska dešavaju se i tokom dana”, naglasio je Ujić.

On je naveo da Vlada Švajcarske finansijski pomaže jedan projekat koji će Službi za poslove sa strancima omogućiti da budu povezani sa svim ugostiteljskim objektima u BiH, te da će do kraja godine biti kompletirana baza podataka.

“Inspektor za poslove sa strancime će jednim klikom na bilo koji objekat znati koliko stranaca boravi, jesu li prijavljeni i koliko će boraviti u BiH. Na taj način lakše ćemo pratiti njihovo kretanje, posebno onih koji dolaze iz zemalja visokog rizika”, pojasnio je Ujić.

On je naveo da su iz razgovora sa migrantima saznali da prevoz iz Srbije preko rijeke Drine po osobi košta od 150 do 200 evra.

Sutra ponovo o stanju u oblasti migracija

Savjet ministara trebalo bi da na sutrašnjoj sjednici u Sarajevu razmatra Informaciju o stanju u oblasti migracija u BiH u vezi s povećanim prilivom migranata u BiH, čiji je predlagač Ministarstvo bezbjednosti BiH.

Savjet ministara je na sjednici održanoj 25. maja informisan o stanju u oblasti migracija i rezultatima sastanka Operativnog štaba, kada je navedeno da su u proteklom periodu sprovedene desetine aktivnosti na sprečavanju ilegalnih ulazaka migranata u BiH, rješavanju pitanja dodatnog smještaja za migrante, te da su preduzeti konkretni koraci za dobijanje međunarodne pomoći za rješavanje migrantske krize u BiH.

Prema podacima ministra bezbjednosti, u BiH je od 1. januara do 27. maja ove godine ušlo i registrovano 4.870 ilegalnih migranata, od kojih je njih 4.215 izrazilo želju da zatraži azil, a 423 migranta zatražila su azil.

Upućivanje dodatnih policajaca na granicu BiH pokazalo se efikasnim, jer su ilegalni ulasci smanjeni za 50 odsto nakon usvajanja Plana hitnih mjera, a aktivnosti na zaprečavanju granice BiH sa istočnim susjedima nastavljaju se upućivanjem dodatnih policajaca.

Na dnevnom redu je i Prijedlog za zaključivanje Memoranduma o razumijevanju između Agencije za bezbjednost hrane BiH, Kancelarije za veterinarstvo BiH, Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH, Vlade Brčko distrikta BiH – Odsjek za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Federalne uprave za inspekcijske poslove Federacije BiH, Uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske, Inspektorata Brčko distrikta BiH i Češke razvojne agencije, Centralnog instituta za nadzor i kontrole u poljoprivredi, Brno, Državnog veterinarskog instituta, Prag, u vezi sa implementacijom projekta “Unapređenje sistema bezbjednosti hrane u BiH u okviru razvojne saradnje između Češke i BiH”.

radu ove agencije, čiji je predlagač Izvozno-kreditna agencija BiH, naći će se na sutrašnjoj sjednici.

Ustavni sud BiH predlagač je Odluke o neprihvatanju zahtjeva Ministarstva pravde BiH za potpisivanje Povelje interne revizije i Sporazuma o vršenju interne revizije u Ustavnom sudu BiH.

Sjednica je zakazana za 10.00 časova u zgradi zajedničkih institucija BiH.

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *