Na naknade za nezaposlene godišnje 90 miliona KM

Društvo

Zdravstveno osiguranje, novčane naknade nakon otkaza i povezivanje radnog staža nezaposlenih državu godišnje koštaju oko 90 miliona KM.

Najviše novca godišnje se izdvaja za zdravstvenu zatititu, a reč je o 60 miliona KM. Pravo na novčanu naknadu za nezaposlene lane je koštalo 15 miliona KM, dok je od 2004. do kraja 2015. godine za povezivanje radnog staža izdvojeno 175 miliona KM. Reč je o 60.259 radnika iz 392 preduzeća koja su završila u stečaju.

Analiza Fonda zdravstvenog osiguranja RS pokazala je da je lane na zdravstveno osiguranje bilo prijavljeno oko 163.600 nezaposlenih. Prema nekim procenama, od ukupnog broja prijavljenih na evidencije zavoda za zapošljavanje, više od polovine je tu gde jeste isključivo zbog zdravstvenog osiguranja, dok istovremeno rade na crno.

– Funkcionisanje zdravstvenog sistema, između ostalog, otežava rad na crno. Ukupna dugovanja za doprinose premašila su 200 miliona KM, a procena je da gotovo polovina ovog duga realno nije ni naplativa jer se odnosi na preduzeća koja su u stečaju ili u likvidaciji – istakli su u ovom fondu.

U Zavodu za zapošljavanje (ZZZ) RS kažu da je pravo na novčanu naknadu lane koristilo 9.677 otpuštenih radnika, za što je izdvojeno 15,6 miliona KM.

– Pravo na naknadu ima nezaposlena osoba kojoj je radni odnos prestao bez njegovog zahteva, saglasnosti ili krivice. Dužina trajanja ovog prava zavisi od dužine staža osiguranja i može da iznosi najmanje jedan, a najviše 12 meseci. Iznos ne može biti niži od 30 odsto, niti viši od iznosa jedne prosečne neto plate u RS za prethodnu godinu – kaže viši stručni saradnik za informisanje i odnose sa javnošću u ZZZ Vedrana Milinković.

Strože kontrole

U Savezu sindikata RS smatraju da bi izdvajanja za nezaposlene bila mnogo manja da kontrolni organi savesno rade svoj posao.

– Da na vreme upozore i kažnjavaju preduzeća koja ne uplaćuju doprinose, svakako bi bilo manje ljudi kojima se kasnije povezuje radni staž. Tako bi dobar deo para koje se izdvajaju za nezaposlene mogao da bude usmeren u privredu, odnosno povećanje proizvodnje i otvaranje novih radnih mesta – ističe potpredsednik ovog saveza Tane Peulić.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *