Banjaluka: Pod lupom ugovori o zakupu gradskih prostora

Društvo

U toku je revizija svih ugovora o zakupu i korišćenju poslovnih prostora u vlasništvu Grada, koji su dodeljivani besplatno.

Kako bi se stanje dovelo u red, vanredne kontrole, za koje su zaduženi posebni timovi, naredio je gradonačelnik Igor Radojičić.

U Gradskoj upravi kažu da je cilj revizije racionalno i zakonito upravljanje i raspolaganje poslovnim prostorima, uključujući i preduzimanja potrebnih mera prema dužnicima.

Radenko Laketić, v.d. načelnika Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj i strateško planiranje kaže da postojeća evidencija nije uredna i da godinama nije rađena revizija upravljanja gradskim prostorima.

– Komisija ima zadatak da utvrdi ukupan broj poslovnih zgrada, poslovnih prostorija, garaža i garažnih mesta u garažama u vlasništvu Grada, koji su pod zakupom ili dodeljeni na korišćenje. Takođe, treba da utvrdi rokove važenja ugovora i način njihovog obnavljanja, kao i usklađenost ugovora o zakupu sa odredbama Odluke o početnoj ceni zakupnine za poslovne zgrade, poslovne prostorije i garaže – navodi Laketić i dodaje da bi komisija trebalo da utvrdi i dugovanja zakupaca ili korisnika prema Gradu.

Prema njegovim rečima, komisija će svoje zadatke odraditi u četiri faze, nakon čega će sastaviti izveštaj sa predlaganjem daljih koraka za svaki ugovor.

Na terenu su tri posebna tima, u koji su uključeni i zaposleni u Gradskoj razvojnoj agenciji.

Za sedam dana, koliko su na terenu, komisija je uočila da su brojni poslovni prostori u strogom centru grada besplatno izdavani raznim udruženjima. Laktić je najavio da će takva praksa biti promenjena, te da će ubuduće to biti moguće uraditi samo u izuzetnim slučajevima.

-Predložili smo donošenje posebnog pravilnika, koji će regulisati postupak, merila i kriterijume za dodelu poslovnih prostora u vlasništvu Grada – pojasnio je Laketić.

U gradu je do sada dodeljen 151 poslovni prostor bez naknade, a od 1. januara, zaprimljeno je novih 20 zahteva.

Ušteda na struji 200.000 KM

Kada je reč o poslovnim prostorima, društvenim domovima i mesnim zajednicama, u Odeljnju za lokalni ekonomski razvoj i strateško planiranje kažu da problema ima i sa plaćanjem struje.

– Zbog ušteda, sa Elektrokrajinom je dogovoreno da prostore, koji nisu izdati, odjavimo sa mreže. Svi zakupci i korisnici ubuduće će plaćati struju direktno distributeru, što će sprečiti gubitak u gradskom budžetu za oko 200.000 KM u odnosu na 2016. godinu – kažu u ovom Odeljenju.

blic.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *