Banjalučki odbornici preuzimaju zasluge za javne investicije

Društvo

Kako se bliže izbori odbornici u Gradskoj skupštini grada Banjaluka sve glasnije ističu svoje zasluge, a prećutkuju tendere, podsticaje i zapošljavanje preko veze.

Svaki metar asfalta ili vodovoda, izgrađen novcem građana, koriste kao adut u predizbornoj kampanji. Istovremeno, tvrde da to što su njihova preduzeća, tokom njihovog mandata, dobijala od Grada milionske poslove, a djeca i supružnici radna mjesta u javnom sektoru, nema nikakve veze sa političkim uticajem, piše EuroBlic.

Draško Ilić, privrednik i sportski radnik živopisne karijere i odbornik već tri mandata, pravi je šampion tendera. Prema istraživanju CIN, samo od 2010. do 2014. njegov „Eko Euro tim“ je od Grada dobio poslove vrijedne 6,1 milion KM. Nakon poplava 2014. Vlada RS mu je povjerila „hitne mjere zaštite“ vrijedne 5,6 miliona KM.

“Sve je po zakonu. U poslovnom smislu, od politike sam imao više štete nego koristi, ali moja kompanija je ozbiljno preduzeće, pa može funkcionisati bez mene, dok ja radim u interesu građana”, tvrdi Ilić.

Ponosan na napredak svoje Krupe na Vrbasu, ranije je izjavio da bi „svaka mjesna zajednica trebalo da ima svog Draška Ilića“.

Dušan Čajić je pokušao da bude Ilić u Borkovićima, ali nije uspio, pa ga SNSD nije ponovo kandidovao. Ipak, Čajićevo preduzeće „Esperanca“ dobilo je, tvrde upućeni, na gradskim tenderima oko milion KM.

“Nije tačno, nisam dobijao više od 300.000 KM godišnje. Politika me ukopala. Na početku mandata nisam bio dužan ni marke, sad imam 300.000 KM kredita”, žali se Čajić.

Nenad Šibarević tvrdi da mu od „države ništa ne treba“ jer su on i supruga zaposleni u svom ribnjaku i prodavnici. Ipak, priznaje da je za podizanje tog ribnjaka dobio 30.000 KM podsticaja.

Predsjednik Skupštine Grada Budimir Balaban (DNS) tvrdi da nije uticao na to da se dvije njegove kćerke zaposle u JP „Depot“, odnosno Zavodu za zaštitu spomenika RS, čiji su direktori njegovi partijski drugovi.

“Moje ćerke čak tvrde da bi im bilo lakše da ja nisam u politici”, kaže Balaban.

Milan Granula poriče da je prelazak iz SP u SNSD uslovljavao radnim mjestima za sebe i suprugu, ali je nakon transfera on zaposlen u „Vodovodu“, a njegova žena u javnom vrtiću.

Slobodan Lukić, odbornik manjina, pripadnicima nacionalnih manjina obezbjedio je obuku iz pisanja projekata. Preko svog udruženja od Grada dobio je 60.500 KM za obuku 20 polaznika.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *