Obrenka Slijepčević ustuknula pred prijetnjama

Društvo

Predsjednica Komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti RS Obrenka Slijepčević, zbog prijetnji koje je dobila od pojedinih odbornika Skupštine opštine Ugljevik, privremeno je obustavila rad na predmetima u kojima je utvrđeno da su lokalni zvaničnici zapošljavali članove najuže porodice, saznaje portal Capital.ba.

“S obzirom na različite prijetnje i obavještenja koja predsjednica republičke Komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti RS dobija sa svih strana u vezi sa predmetima iz Skupštine opštine Ugljevik, obavještavam javnost da se u ovakvim okolnostima ovi predmeti neće raditi”, navodi se u zvaničnoj odluci Komisije koju je 6. jula potpisala Slijepčević.

Razlog obustave rada na ovim predmetima je i odluka Komisije za žalbe koja je juče poništila rješenje Komisije za utvrđivanje sukoba interesa u slučaju odbornika u Skupštini Ugljevika Dragomira Sekulića za kojeg je Slijepčevićeva utvrdila da je zaposlio kćerke i zeta.

Sekulić je, kako tvrde u drugostepenoj komisiji, u žalbi dostavio dokaze da je njegova kćerka Sanja Miljanović još 8. aprila 2008. godine zaposlena u preduzeću “Kompred” kao računoviđa, a druga, Vanja Zekić, 1. marta 2016. godine kao samostalni stručni saradnik u Opštini Ugljevik. Zet je u vrtiću “Duško Radović” radni odnos zasnovao je u avgustu 2013. godine.

Slijepčevićeva kaže za CAPITAL da sada sprema tužbu u upravnom sporu kako bi na čistac istjerala i ovu, ali i priče o ostalih 15 ugljevičkih odbornika koji su prijavljeni da su zapošljavali djecu u ovoj lokalnoj zajednici. Tek nakon što sud presudi, Komisija će nastaviti rad na ovim slučajevima.

“Govorili su: “Biće vatre, biće svega”. Pitali da li sam spremna da postanem udovica. Optužili su me za napade na političke partije. Ipak, to su samo političke prijetnje i zastrašivanje. To je standardna politička nezrelost. Moj život nije ugrožen. Nema potrebe ni da do odluke suda trošimo novac i vrijeme”, kaže Slijepčević

Bez prijave MUP-u

Iako je zbog prijetnji obustavila rad na predmetima, o njima nije obavijestila Ministarstvo unutrašnjih poslova RS niti je podnijela krivične prijave tužilaštvima, ali tvrdi da pojedini članovi njene Komisije, iako su glasali za sukob interesa u ovim slučajevima, sad mijenjaju mišljenje.

“Očito je da postoje pritisci, ali ne odustajemo. Svi naši dosadašnji predmeti u kojima smo utvrđivali sukob interesa su prošli. Sve do Sekulića. Zaposliti tri člana porodice i te kako je interes pogotovo ako ste visoki funkcioner u toj lokalnoj zajednici. Možda je legalno, ali nije legitimno. Ovo je prvi put da je ovakav predmet poništen”, tvrdi Slijepčevićeva.

Ovo je, kako ističe, predmet od posebnog značaja, jer se tiče i ostalih odbornika koji su zapošljavali krvne srodnike.

“Znači li to da je u redu zapošljavati na takva mjesta?! Sekulić je u Ugljeviku “krupna riba”. Svi se nešto oko njega sekiraju”, dodaje predsjednica Komisije.

S druge strane, Sekulić za CAPITAL tvrdi da je rješenje Komisije na čijem čelu je Obrenka Slijepčević nevjerovatno, jer su njegove kćerke i zet zaposleni godinama prije nego što je dobio mandat u SO Ugljevik.

“Ona je to radila pod pritiskom. Drugostepena komisija je rekla svoje. Ja jesam uticajan, ali nisam zapošljavao svoju djecu. Odbornik sam od 2016. godine. Ni prijetnje joj nisam upućivao. Nikada nikome nisam prijetio, a pogotovo ne gospođama. To je izmišljotina”, tvrdi Sekulić.

Bratunac na čekanju

Iako je Skupština opštine Bratunac još u junu ove godine obavijestila Komisiju za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske da će podnijeti krivične prijave zbog zloupotrebe položaja protiv Slijepčevićeve i predsjednika kluba odbornika SNSD-a Slavice Jovanović jer su „privatnim vezama uzrokovale lošu saradnju među odbornicima s ciljem blokade SO i formiranja nove skupštinske većine“, to se do danas nije desilo.

Nakon što je Komisija utvrdila da su pojedini odbornici Bratunca u sukobu interesa, vladajuća većina u Skupštini je to shvatila kao zloupotrebu i manipulaciju s ciljem prekompozicije lokalne vlasti, te najavila krivičnu prijavu protiv predsjednice Slijepčević, jer je unijela razdor i svađu.

I Slijepčevićeva je tada najavila da će, ako slučaj dođe do tužilaštva, podnijeti krivične prijave protiv odgovornih u Skupštini za neovlašteno prijavljivanje.

“U Bratuncu su izgleda odustali od krivične prijave. Tamo ćemo morati dobro da se pozabavimo detaljima”, zaključila je Slijepčevićeva.

Capital.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *