Banjaluka: “Skidanje” sa Toplane nemoguća misija

Društvo

Podnio sam zahtjev “Toplani” još polovinom jula za isključenje sa grijanja i obavijestio ih da sam sve obaveze izvršio, ali pošto baš nikakav odgovor nisam dobio, odlučio sam da zovnem privatne majstore, koje očekujem danas, rekao je Aleksandar Žolja, jedan od korisnika koji želi da se isključi iz “Toplaninog” sistema.

Tvrdi da je grijanje plaćao oko 1.200 KM godišnje, a morao je da stan dogrijava.

“Evo možete da vidite klimu i termoakumulacionu peć u stanu. U ovoj zgradi više korisnika se isključilo, komšinica ispod mog stana, ali i stanari sa strane”, rekao je Žolja, koji stanuje u Centru. Dodaje da je kao razloge za isključenje naveo slabo grijanje i nedostatak novca, te kaže da se na ovaj korak ne bi odlučio da je imao dobro grijanje. “U ‘Toplani’ tehničkog direktora nisam mogao dobiti, a zvao sam i Udruženje potrošača. Nisam zadovoljan uslugom grijanja i neću da je plaćam”, ističe Žolja. I drugi korisnici koji žele raskid ugovora kažu da odgovor “Toplane” čekaju čak i od aprila, te nemaju nikakve povratne informacije.

“Toplana” je inače obavijestila potrošače putem plakata na ulazima zgrada da od ponedjeljka, 12. septembra, kreće sa punjenjem sistema. Definisanje uslova po kojima bi potrošači mogli da se isključe, iako je najavljeno u julu, još se nije desilo, a zbog čega, Mićo Milovanović, direktor “Toplane”, nije imao konkretan odgovor.

“Ranije smo odgovorili da smo u fazi definisanja tih uslova. Nažalost, nisu definisani, jednostavno nije definisano. Zalagaću se da odnosi između potrošača i toplifikacinog sistema budu uređeni na način kao što je u normativno uređenim društvima, članicama EU, većim gradovima Srbije i FBiH, pa čak i u Gradišci”, rekao je juče Milovanović.

Na pitanje šta da rade potrošači koji žele da se isključe iz sistema prije početka sezone, rekao je da se zainteresujemo kako se radi u drugim sistemima “poput toplana u Sarajevu, Zagrebu, Nišu, a da je pravo pitanje zašto ‘Toplana’ njihov način nije primijenila prije 20 godina”. Milovanović je istakao da se prema opštim uslovima za isporuku toplotne energije niko ne može isključiti sa toplifikacinog sistema ili uključiti na njega bez saglasnosti “Toplane”.

U Pokretu potrošača RS kažu im se obratilo više korisnika usluga “Toplane” koji žele raskid ugovora iz raznih razloga, te da po Zakonu o zaštiti potrošača RS potrošač može da raskine ugovor jer je to ugovorna obaveza između dvije strane, te da je “Toplana” trebalo da se oglasi na njihove zahtjeve. Prema informacijama koje smo dobili ranije, krajem jula bilo je 179 zahtjeva potrošača za isključenje, a zahtjevi su se mogli podnijeti do kraja avgusta.

nezavisne.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *