Počelo suđenje Čauševiću, bivšem direktoru UIO BiH

Hronika

Pred Sudom BiH počelo je suđenje Kemalu Čauševiću i Anesu Sadikoviću za zloupotrebu položaja i primanje ili davanje mita. Tužilaštvo BiH saopštilo da je Sedinet Karić potpisao sporazum o priznanju krivice.

Sudsko vijeće je donijelo odluku da se razdvoji Karićev predmet u odnosu na postupke protiv Čauševića i Sadikovića, a ukoliko sporazum o priznanju krivice bude prihvaćen, tužilac Dubravko Čampara je rekao da će Karić biti prvi svjedok.

Čauševićev advokat Asim Crnalić rekao je da nije saglasan s najavom tužioca.

– Nisam saglasan za ovom odlukom, ali to ništa ne mijenja – rekao je Crnalić.

Čaušević se tereti da je kao direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH tokom 2007. stupio u kontakt sa uvoznicima velikih količina tekstila iz Turske, Kine i Mađarske u BiH, Sadikovićem i Karićem koji su vlasnici više pravnih osoba-preduzeća koja se bave uvozom.

Prema navodima Tužilaštva, Čaušević im je obećao povlašteni status prilikom uvoza za njihova poduzeća, u vidu smanjenih iznosa za carinjenje, izbjegavanja detaljnih pregleda i priznavanja faktura za koje je znao da su na njima netačni podaci, te je tražio da mu Sadiković i Karić, kao protuuslugu daju iznos od 1.000 maraka po uvezenom kamionu.

Njih dvojica su na to pristali, te su novac donosili Čauševiću i davali na različitim lokacijama u Sarajevu i Banja Luci, navodi se u optužnici.

Sadiković i Karić su optuženi da su Čauševiću od 2007. do 2011. godine, za uvoz više od 1.700 kamionskih isporuka tekstila, dali iznos od 1,72 miliona konvertibilnih maraka.

Osim primanja dara, Čaušević je optužen i za zloupotrebu službenog položaja te pranje novca.

Prema optužnici, novac je pribavljen činjenjem krivičnih djela, bez kreditnog zaduženja, stavljao u legalne tokove kupovinom većeg broja skupocjenih nekretnina i zemljišta u Sarajevu.

U uvodnim riječima, tužilac Čampara je rekao da će dokazati navode optužnice saslušanjem 45 svjedoka, tri vještaka i ulaganjem oko 100 materijalnih dokaza.

Advokat Crnalić se osvrnuo na sporazum o priznanju krivice, koji je Čaušević prethodno postigao sa tužiocem Čamparom.

– Nakon što je svjedočio i dao informacije o činjenicama za koje tužioci nisu znali, oni su sada to priložili kao dokaz. To je nezakonit dokaz a tužilaštvo je na prevaru dobilo informacije koje nije imalo – kazao je Crnalić.

On je dodao kako će Odbrana dokazati da firmi koje su naznačene u optužnici, nisu imale drugačiji tretman od ostalih firmi.

Karićev branilac Samir Omerćehajić je naveo da je sporazum njegovog klijenta sa Tužilaštvom BiH urađen bez pritiska. Sporazum će biti razmatran 13. jula, javlja Birn BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *