Jedinstveni broj za hitne situacije prenos nadležnosti?

Politika

U parlamentu BiH slijedi nova žestoka rasprava oko pokušaja prenosa nadležnosti sa entiteta na državni nivo.

Razdor među poslanike mogle bi da unesu izmjene Zakona o komunikacijama BiH kojim je predviđeno uvođenje jedinstvenog broja za hitne situacije – 112.

Poslanik SNSD u Predstavničkom domu BiH Dušanka Majkić potvrdila je za „EuroBlic“ da je Ministarstvo saobraćaja i veza RS zatražilo od poslanika da se iz parlamentarne procedure povuče zakon o komunikacijama koji predviđa uvođenje jedinstvenog broja i da se sve aktivnosti vrate u okvire propisa koji definišu ovu oblast, uvažavajući nadležnosti entiteta.

– Prijedlog Zakona o dopunama zakona o komunikacijama BiH definiše da se formira jedinstveni centar za prijem i obradu poziva na jedinstven evropski broj za hitne situacije 112. Međutim, brojevi za hitne situacije – u RS 121, a u FBiH 112, postoje u okviru Ustava i zakona, a Ustav RS i važeći Zakon o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijima određuje da je oblast zaštite i spašavanja u isključivoj nadležnosti entiteta. Da je uređenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije – 112 entitetska nadležnost, potvrđuju činjenice da se operateri telekomunikacija, kao i operativni centri i čitava infrastruktura za hitne situacije nalazi na teritoriji entiteta. Osim toga, Zakonom o zaštiti spašavanja u vanrednim situacijama je određeno da Vlada RS donosi propis o organizaciji i funkcinisanju sistema osmatranja, obavještavanja i uzbunjivanja u šta spada i broj za hitne situcije 121 u RS – ističe Majkićeva.

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić, međutim, tvrdi da se uvođenjem jedinstvenog broja za hitne situacije 112 u BiH ni u kom slučaju ne prenose nadležnosti sa entiteta na nivo države.

– Apsolutno će se u i tehničkom smislu sve prilagoditi i ustavno-pravnom uređenju u BiH. Primjera radi, desi se saobraćajna nesreća u Banjaluci, na poziv 112 javiće se centar iz Banjaluke, odnosno reagovaće Hitna služba, vatrogasci ili Civilna zaštita iz Banjaluke i ne radi se ni o kakvom prenosu nadležnosti – tvrdi Mektić.

On dodaje da je za uvođenje jedinstvenog broja već obezbijeđen dio novca iz budžeta BiH, dok će se drugi deo, od nekoliko miliona evra, obezbijediti iz fondova EU.

Potreban jedinstveni broj

Poslanik DF u parlamentu BiH Damir Bećirović kaže da će taj klub podržati uvođenje jedinstvenog broja 112.

– Zbog nepostojanja tog broja, određene autokompanije već imaju probleme sa BiH. Primjera radi, imate proizvođače koji koriste sistem za svoja vozila, odnosno hitni broj u vozilima. Međutim, to nije moguće implementirati u BiH, jer nemamo jedinstven broj. Sa tog aspekta treba olakšati na neki način i poslovanje, a da ne pričamo o efektima kada je riječ o spasavanju ljudi – kaže Bećirović.

blic.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *