Milica Marković tuži Bosića i Grgića

Politika

Uloga izvestioca Savjeta Evrope Milice Marković (SNSD) u slučaju Nagorno – Karabah biće razjašnjena na sudu.

Markovićeva za „EuroBlic“ kaže da će tužiti predsedavajućeg Predstavničkog doma BiH Mladena Bosića i ambasadora BiH u Savjetu Evrope Predraga Grgića, koje optužuje da su iznijeli „insinuacije, klevete i laži“ na njen račun u dopisu proslijeđenom parlamentu BiH.

U njemu se iznose sumnje Jermenije da je Markovićeva bila podmićena kako bi napisala izvještaj o spornom regionu, koji ide u korist Azerbejdžana. Ona tvrdi da je u pisarnici i prijemnoj službi pošte u PS BiH saznala da je pismo došlo na kabinet Bosića, a da ga je mimo svih procedura poslao naš ambasador iz Misije u Strazburu Predrag Grgić.

– Kontaktirala sam ga i rekao mi je da je to Bosić tražio od njega, nakon što je dobio neke informacije da su Jermeni nezadovoljni rezolucijom SE. Napisao je samo jednu stranu priče i mene teško i neosnovano optužio. Nije naveo da sam sve radila po instrukcijama nadležnog komiteta SE. Osnovano sumnjam da sve dolazi iz kuhinje SDS, Bosića i njegovog savjetnika u kabinetu – poručuje Markovićeva koja je bila izvestilac u vezi sa problemom vodosnabdevanja u Nagorno – Karabahu, većinski jermenskoj regiji koja je proglasila nezavisnost od Azerbejdžana, zbog čega su česte tenzije između dvije zemlje.

Međutim, Bosić tvrdi da je jedina njegova uloga u cijeloj priči samo u tome da je kao član delegacije BiH u PS SE glasao protiv rezolucije i izvještaja Markovićeve, zbog pristrasnosti.

-Ne znam kako je dopis stigao u parlament BiH, ali znam da su članovi jermenske delegacije u SE razgovoru sa mnom najavili da će poslati to pismo jer smatraju da je izvještaj Markovićeve bio na štetu Nagorno – Karabaha i Jermenije i da ona čak nije ni otišla u taj region. Naveli su da je taj njen izvještaj Azerbejdžan iskoristio čak i za vojnu ofanzivu na tom području. Ako postoje bilo kakve sumnje, poput sumnji na korupciju, istražni organi treba da reaguju – kaže Bosić za „EuroBlic“.

Ambasador Grgićem je rekao da ne može davati izjave bez odobrenja Ministarstva spoljnih poslova BiH.

„Sami su krivi“

Na pitanje da li je i sa jermenskim ambasadorom u SE provjerila navode iz pisma, Markovićeva je odgovorila negativno, uz napomenu da ga i ne poznaje. Ističe da su Jermeni „sami krivi jer su odbili da sarađuju sa njom“.

Burne reakcije u parlamentu BiH bile su i 2013. kada je usvojena rezolucija kojom se naglašava teritorijalna cjelovitost i suverenost Azerbejdžana, koji je većinski islamska zemlja. S druge strane, Jermenija je saveznik Rusije, zbog čega je bilo bojazni da bi rezolucijom PS BiH mogli da budu narušeni odnosi RS i SNSD sa Moskvom. Tada se pričalo da su diplomatska lobiranja Azerbejdžana bila presudna i da se, zauzvrat, očekuju njihove investicije u BiH.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *