Dodik: Bosna i Hercegovina ne može u NATO

Politika

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da nijedan predstavnik u zajedničkim institucijama BiH, od srpskog člana Predsjedništva pa naniže, nema mandat da u ime Republike Srpske forsira put BiH u NATO.

Komentarišući najavljeni sastanak delegacije BiH, koju predvodi predsjedavajući Predsjedništva Mladen Ivanić, sa zamjenikom generalnog sekretara NATO-a Roz Gotemeler u Briselu, Dodik je rekao da su Ivaniću stavovi Republike Srpske poznati, te da vjeruje da će se u okviru njih i kretati.

-Članstvo u NATO je dobrovoljno. U BiH ne postoji konsenzus o pristupanju BiH tom savezu i taj stav je vjerovatno poznat i čelnicima NATO-a. U Republici Srpskoj postoji konsenzus svih partija, uključujući i partije iz Saveza za promjene, da mi nećemo dati saglasnost za NATO integracije BiH, čime bi postavili granicu tog saveza na Drini, rekao je Dodik.

On je rekao da se Republika Srpska protivi ideji da odluku o članstvu u NATO donose političke elite, te naglasio da to treba da učini narod na referendumu.

-Na taj čin nas posebno obavezuje činjenica da je NATO savez ne tako davno bombardovao našu zemlju i naš narod i da samo taj narod može da kaže da li ćemo ići u pravcu NATO integracija ili ne, istakao je predsjednik RS.

On je ponovio da Republika Srpska podržava dijalog sa svim međunarodim organizacijama i savezima, uključujući i NATO, samo što nikada neće podržati da na prevaru ili silu bude ugurana u članstvo u tom savezu.

-Knjiženje perspektivne vojne imovine na Ministarstvo odbrane BiH je protizakonotio i protivustavno i Republika Srpska će iskoristiti sve pravne i političke mehanizme da zaustavi nasilje nad Ustavom. Uvjereni smo da ni NATO savez ne želi da vidi BiH u svom članstvu ako bi do tog statusa došla koristeći nezakonite i neustavne aktivnosti, varajući pri tom pola države, istakao je predsjednik Republike Srpske.

On je naveo da predstavnici NATO-a moraju da znaju da ovo što se pokušava uraditi preko Pravobranilaštva, a u vezi sa imovinom predstavlja nagrublje kršenje Ustava BiH.

Podsjećamo, Aplikaciju za Akcioni plan za članstvo u NATO savezu (MAP) u ime Bosne i Hercegovine predao je u oktobru 2009. godine tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, uz saglasnost srpskog člana Predsjedništva Nebojše Radmanovića (SNSD).

BiH je u aprilu 2010. primljena u MAP, koji se smatra predvorjem NATO-a, ali je njegova primjena još na čekanju jer nije ispunjen preostali uslov – 69 perspektivnih vojnih lokacija nije uknjiženo na Ministarstvo odbrane BiH.

Opredjeljenje BiH za ulazak u NATO je u više navrata, dok je bila na funkciji zamjenika ministra odbrane BiH, potencirala i Ana Trišić-Babić (SNSD), koja je isticala da je ulazak u NATO “strateški spoljno-politički cilj Bosne i Hercegovine”.

Agencije/Istinito

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *