Moskva kritikovala odluku Crne Gore da uđe u NATO

Svijet

Moskva zadržava pravo da donosi odluke o zaštiti svoje nacionalne bezbednosti, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije u vezi sa odlukom Skupštine Crne Gore o ulasku u NATO.

Jednoglasnom odlukom prisutnih 46 prisutnih poslanika, Skupština Crne Gore izglasala je na današnjoj svečanoj sednici odluku o ulasku Crne Gore u NATO. Odluku su podržali poslanici DPS-a, Bošnjacke stranke, Socijaldemokrata, HGI, Albanci odlučno, Liberalne partije i SDP.

Glasanje je obavljeno u odsustvu protivnika alijanse i glavne opozicione snage u zemlji — Demokratskog fronta, koji je u Cetinju organizovao protest sa zahtevom da se o sudbini ulaska u NATO ne odlučuje u Parlamentu već na nacionalnom referendumu.

„Sa dubokim žaljenjem moramo da konstatujemo da sadašnje rukovodstvo zemlje i njeni zapadni pokrovitelji ipak nisu poslušali glas razuma i savesti. Usvajanje fundamentalnih akata koji se tiču osnovnih pitanja nacionalne bezbednosti glasanjem pojedinačnih poslanika na osnovu sklepane formalne većine, bez obzira na mišljenje naroda zemlje, predstavlja demonstrativni čin kršenja svih demokratskih normi i principa“, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva.

Ministarstvo spoljnih poslova je istaklo da oni koji su glasali u Skupštini za pridruživanje NATO-u pod plaštom navodne ruske pretnje, preuzimaju na sebe odgovornost za posledice „sprovođenja planova spoljnih sila koje teže da prodube postojeće linije razdvajanja u Evropi i na Balkanu, zabiju klin u prijateljske odnose Crnogoraca sa Srbima i Rusima, zasnovane na dubokim istorijskim tradicijama“.

„Sramne epizode nezakonitog NATO bombardovanja Jugoslavije u kojem je bilo žrtava i u Crnoj Gori, uključujući i dece, licemerno su tumačene kao da je to, recimo, krivica Srbije koja je u sukobu sa alijansom. Ignorisana je volja skoro polovine stanovništva zemlje koja se protivi ’prioritetu NATO-a‘ u spoljnoj politici. Kakav cinizam mora biti, pa da se bez imalo stida izjavi da za takvu odluku nije potrebno mišljenje naroda, kako je to pre neki dan izjavio predsednik Crne Gore Filip Vujanović“, ističe se u dokumentu.

„Uzimajući u obzir kapacitet Crne Gore Severnoatlantski pakt teško da će dobiti značajnu ’dodatu vrednost‘. Međutim, Moskva ne može da ignoriše strateške posledice ovog koraka. Zbog toga zadržavamo pravo da donosimo takve odluke koje su usmerene na zaštitu naših interesa i nacionalne bezbednosti“, zaključuje se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

vostok.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *