Vučić traži savjet od Putina za krizu na Kosovu

Region

Asošijejted Pres je izvjestio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tražio savjet od ruskog kolege Vladimira Putina kako da se suprotstavi nasilju i agresiji Prištine protiv Srba što bi, kako ocjenjuje američka agencija, moglo da zakomplikuje pokušaje Zapada da pronađe mirno rješenje za krizu na Balkanu.

– Uključivanje Rusije u konflikt Srbije i Kosova moglo bi da zakomplikuje napore pod pokroviteljstvom EU da se pronađe mirno rješenje i zaustavi proklamovane ciljeve obje zemlje za članstvo – tvrdi AP u tekstu o današnjem telefonskom razgovoru Vučića i Putina.

Beograd i Priština, napominje agencija, moraju da normalizuju odnose kako bi se pridužili EU.

– Iako Srbija zvanično traži članstvo u EU, u posljednje vrijeme razvija bliske političke i vojne odnose s Rusijom – navodi AP.

U izvještaju o razgovoru Vučića i Putina, američka agencija primjećuje da u saopštenju Vučićevog kabineta o sastanku nije navedeno da li je Putin ponudio neki određen savjet, ali navodi da je Vučić rekao kasnije na televiziji da je poslije razgovora zaključio da Srbija može da računa na “najveću i najznačajniju pomoć Ruske Federacije”.

Podsjećajući da su vojnici NATO stacionirani na Kosovu od 1999. godine, AP upozorava da bi “vojno angažovanje Srbije na Kosovu stvorilo veliku krizu sa Zapadom, posebno ako ukoliko postoji indirektna podrška Rusije”.

Agencija podsjeća i da Rusija podržava “pretenzije Srbije” nad Kosovom, dok su SAD i većina zapadnih zemalja priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, te tvrdi da Rusija pokušava da proširi svoj uticaj na Balkanu “uglavnom preko svog tradicionalnog slovenskog saveznika, Srbije”.

Podsjeća i na incidente u Kosovskoj Mitrovici od prije dva dana, kada je uhapšen direktor Kancelarije za Kim Marko Ðurić, navodeći da su ti incidenti “razbjesnili Srbiju i Srbe na Kosovu”.

– Incident je, takođe, izazvao strahove o obnavljanju nestabilnosti u regionu – dodaje AP uz tvrdnju da SAD i EU pokušavaju da pomognu u rješavanju sporova, koji proističu iz ratova na Balkanu 1990-ih.

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *