Imovinski kartoni političara puni vila, stanova i hiljada maraka

Aktuelno

Ako je suditi po podacima koje je na svom portalu objavio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), političari u BiH, naročito oni na visokim pozicijama, stekli su ozbiljan imetak. Za dvije godine BiH će dobiti novo tročlano Predsedništvo BiH, a da li će nasljednici Izetbegovića, Čovića i Ivanića biti imućniji od ove trojice teško je sada reći.

Tako, prema podacima iz imovinskih kartona i zemljišnoknjižnih dokumenata, Bakir Izetbegović i njegova supruga Sebija suvlasnici su kuće i zemljišta u Sarajevu, procjenjenih na 185.000 KM.

Supruga je i vlasnica apartmana na Bjelašnici koji je procijenjen na 100.000 KM. Izetbegović nema automobil, a u imovinskom kartonu 2014. je napisao da supruga vozi putnički automobil vrijedan 50.000 KM.

Kako se dalje navodi na stranicama Centra za istraživačko novinarstvo, lider HDZ Dragan Čović prema imovinskom kartonu iz 2014. ima kuće u Mostaru i Širokom Brijegu. Supruga Bernadica posjeduje poslovni prostor i suvlasnica je advokatske kancelarije.

Prema imovinskom kartonu, Čović nema automobil, a supruga vozi “audi 3”. Naveo je da je kreditno opterećen 150.000 KM.

U imovinskom kartonu prije četiri godine, Mladen Ivanić prijavio je stan u Banjaluci od 95 metara kvadratnih koji je procijenio na 140.000 maraka. Takođe, prijavio je da je suvlasnik vikendice u Crnoj Gori od 40 kvadratnih metara, vrijedne 40.000 KM, i automobila “mercedes 320 CDI”, vrijedan 35.000 KM. Njegova supruga Gordana ima stan u Beogradu vrijedan 110.000 KM, a ćerka Jelena stan u BiH od 100.000 KM.

Ivana Korajlić, portparol Transparensi internešnala BiH, kaže za “Novosti” da u BiH ne postoji mehanizam provjere imovinskih kartona političara u BiH:

– Prije nekoliko godina političari su izglasali i da njihovi kartoni ne budu dostupni javnosti. Samo uz dozvolu CIK BiH možete zaviriti u njihove kartone, a koji su puni vila, stanova i hiljada maraka. Naravno, ako neko ima i previše onda imamo slučajeve da im žene, sinovi, majke i očevi raspolažu imovinom vrijednom stotine hiljada maraka.

Korajlićeva dodaje i da BiH nema nikakvu zakonsku regulativu da se imovinski kartoni isprovjeravaju do detalja i da se utvrdi kako su uvećani i da li je to bilo po zakonu:

– Naravno, ne treba ni reći da te zakone i mehanizme provjere imovinskih kartona treba da usvoje upravo političari u BiH.

novosti.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *