Banjaluka: Civilna zaštita dobija novo skladište

Društvo

Poučeni iskustvima iz ranijih poplava i nedavnog olujnog nevremena, grad Banjaluka pravi skladište za Civilnu zaštitu od 2.000 metara kvadratnih, gdje će čuvati opremu za vanredne situacije.

Olujni vjetar koji je u Banjaluci rušio stabla i nosio krovove početkom decembra prošle godine, samo je još jednom pokazao koliko samo nespremni za ovakve situacije, smatraju građani.

Kažu da su pomoć dozivali satima, a vatrogasci i ostala ekipa dolazili su nespremni i bukvalo im tada kupovali najlon i ostalu opremu, jer nemaju veliko skladište.

U Odsjeku za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice kažu da učestvuju u nabavci sredstava i opreme za zaštitu i spasavanje za potrebe jedinica i timova civilne zaštite i građana, te vode brigu o njihovoj ispravnosti, čuvanju i upotrebi.

Nabavljena oprema i sredstva se čuvaju u skladištima na tri lokacije sa kojima raspolaže i upravlja Odsjek, međutim, sve dosadašnje katastrofe pokazale su da je novo skladište neophodno, zbog čega će uskoro i biti sagrađeno, potvrdili su nam u Gradskoj upravi.

– U pripremi za izgradnju skladišta završeno je formiranje i obilježavanje građevinske parcele po važećem regulacionom planu, potpisan je ugovor za izradu urbanističko tehničkih uslova za izgradnju magacinskog prostora površine 2.000 metara kvadratnih – rekao je samostalni stručni saradnik – koordinator za izradu plana zaštite Manojlo Tepić.

On dodaje da se sa izgradnjom magacinskog prostora planira početi u ovoj godini, a završiti i staviti objekat u funkciju u toku 2019. godine.

Iako nisu precizirali gdje će skladište tačno biti građeno, niti koliko će to sve koštati, za javnost je ova informacija i te kako lijepa vijest, a najviše znači građanima koji su stradali tokom posljednjeg nevremena i koji znaju šta znači biti (ne)spreman.

– Kada nam je vjetar odnio krov satima smo bezuspješno zvali vatrogasce. Sami su nam priznali da ih i nema dovoljno, ali i da svu opremu koju dijele građanima kupuju ili nekako nabavljaju tek kad se nešto desi. Ako sagrade to skladište, bar će sve to oko pomoći građanima ići brže – kaže stanarka zgrade u Obilićevu, kojoj je nevrijeme odnelo krov.

Spasioci u naseljima

Banjalučka naselja uskoro će dobiti timove koji će prvi priskakati u pomoć ako dođe do vremenskih nepogoda. Projekat je pri kraju pa su mnoga naselja već dobila svoje spasioce. Nove spasioce su birali mještani, a obuku će se proći u Civilnoj zaštiti. Iz Civilne zaštite poručuju da će, uz ekipe po mjesnim zajednicama, lakše odreagovati kad pomoć bude potrebna, te moći lakše spriječiti lažne dojave. Skoro 500 ljudi po mjesnim zajednicama će uskoro biti spremno, da odgovori na ozbiljne i teške zadatke.

blic.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *